Δώρο της Ζάλγκιρις στον Παναθηναϊκό, η Ρεάλ λύγισε τον φοβερό Τζέιμς!

leo westermann zalgiris kaunas eb18 1

Η Ζάλγκιρις επικράτησε μέσα στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι και ουσιαστικά την έθεσε εκτός οκτάδας, ενώ η Ρεάλ κατάφερε να νικήσει τον ασταμάτητο Μάικ Τζέιμς (35π.) στο ματς με την Αρμάνι. Καλό αποτέλεσμα για τους «αιώνιους». Στο... αδιάφορο ματς της ημέρας η Νταρουσάφακα επιβλήθηκε της Χίμκι.

Η Μακάμπι (12-15) ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις (12-15) με 83-85 και πλέον δυσκόλεψε η πρόκριση και για τις δύο ομάδες.  Η Ζαλγκίρις αν και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά πόντων, όχι μόνο αντέδρασε, αλλά νίκησε με 83-85. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λιθουανοί παρέσυραν την Μακάμπι πιθανότατα εκτός των playoffs αφού αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται δύο νίκες μακριά από την όγδοη θέση. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα πεντάλεπτο αγώνα φρόντισαν με γρήγορο μπάσκετ να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να «χτίσουν» μία μικρή διαφορά πόντων (23-17, 9'). Η Ζαλγκίρις ισορρόπησε κάπως την κατάσταση, όμως ένα ξέσπασμα από τους Ουίλμπεκιν, ΝτιΜπαρτολομέο και Ο' Μπράιαντ βοήθησε την Μακάμπι να ξεφύγει με 44-31 (19').

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους. Βέστερμαν και Ουάιτ σκόραραν με ευκολία και έβαλαν την ομάδα τους ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (57-57, 27').Με το παιχνίδι στην λεπτομέρεια Μπλακ και ΝτιΜπαρτολομέο (ξανά) πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις στην Μακάμπι η οποία βρέθηκε στο +9 (76-67, 35'). Οι Λιθουανοί δεν έλεγαν να εγκαταλείψουν τη μάχη και με 7 αναπάντητους πόντους μείωσαν πολύ γρήγορα σε 76-74 (37'). Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Ζαλγκίρις έμεινε πιο ψύχραιμη, βρήκε σκορ και πανηγύρισε τη νίκη αφού ο Ουίλμπεκιν πήρε τρεις κακές αποφάσεις σε 65 δευτερόλεπτα.

Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 92-89

Î¡ÎµÎ¬Î» Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 92-89

Ο Μάικ Τζέιμς (35π.) ήταν συγκλονιστικός, η Αρμάνι Μιλάνο (14-13) προηγήθηκε με +18 στο 21' όμως η Ρεάλ Μαδρίτης (21-6) ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε με 92-89.  Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η Αρμάνι προηγήθηκε με 19-33, ολοκλήρωσε το ματς με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Μιλάνο στο WiZink Center, εκεί όπου ο Φελίπε Ρέγιες έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών στην ιστορία της EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο αιφνιδίασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου ο Τζέιμς Νάναλι σκόραρε για το 13-20 δίνοντας την σκυτάλη στον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, κάνοντας το 18-30 στο 8'59" και φτάνοντας τους 17 πόντους σε αυτό το διάστημα με 3/3 βολές, 4/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα! Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι προηγήθηκε με 19-33 κι εν συνεχεία ο Νάναλι εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (19-37, 20'31")! Η Ρεάλ προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75, μείωσε σε 44-49 με τον Φακούντο Καμπάτσο όμως η Αρμάνι Άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 50-56! Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άντονι Ράντολφ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (64-63) ωστόσο ο Νάναιλι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις για το 74-75 στο 30'. Η Ρεάλ ανέκτησε το προβάδισμα (92-84, 37'43") και οι αναπάντητοι πόντοι των Νάναλι, Τζέιμς έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (92-89)! Μπρουκς, Νάναλι και Ταρτσέφσκι αστόχησαν σε τρίποντο και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη.

Νταρουσάφακα - Χίμκι 91-85

Η Νταρουσάφακα επικράτησε με 91-85 της Χίμκι και έφτασε στην 4η νίκη της στη Εuroleague.  Στο 4-23 έφτασε η Νταρουσάφακα μετά τη νίκη με 91-85 κόντρα στη Χίμκι για την 27η αγωνιστική. Για νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικ με 22 πόντους. Στον αντίποδα ο Σβεντ είχε 31 πόντους και ο Μίκι πρόσθεσε 22.

H Xίμκι μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 8-16 χάρη στο καλάθι του Χάρισον. Η Νταρουσάφακα αντέδρασε γρήγορα και μείωσε με τον Έβανς στο καλάθι (15-17, 8'). Ο Μίκι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (17-23).Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 12 (17-29) με το τρίποντο. Άμεση ήταν η απάντηση των Τούρκων, οι οποίοι με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0, έκαναν το 33-29 στο 15'. Ο Πέινερς υπέγραψε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (48-46). Η Χίμκι σούταρε με το εξαιρετικό 7/12 τρίποντα.

Ο Κιντ έγραψε το 57-46 στο 23', όμως η Χίμκι το μάζεψε γρήγορα, κάνοντας το 57-54 με τον Τζένκινς. Οι Ρώσοι όχι μόνο μείωσαν , αλλά κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 2 βολές του Σβεντ (63-65).Ο Τόνι Ντάγκλας έκανε το 76-70, ενώ ο Σβεντ απάντησε για το 76-73. Ο Έρικ έδωσε αέρα 6 πόντων (84-78) στη Νταρουσάφακα, 2:30 λεπτά πριν το τέλος. Ο Πέινερς έκανε το 87-80, 1 λεπτό πριν το τέλος, όμως ο Μίκι σκόραρε για το 87-85, 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. O Mερτ με 2/2 βολές τελείωσε το ματς.