Ντελίριο πρόκρισης στο ΟΑΚΑ και τώρα... Ζήσης!

2100855

Αγχωτική πρόκριση στην 8άδα του Champions League για την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 62-63 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ αλλά είχε όμως το «μαξιλαράκι» των 9 πόντων από τη νίκη της στο ματς της Πυλαίας. Στα προημιτελικά η ομάδα του Μπάνκι θα βρει τη Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν σκληρά, έφτασαν μέχρι και στο +5 (45-50), αλλά η νίκη τους με 63-62 δεν τους επέτρεψε να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο.Ο Βινς Χάντερ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, μαζί με τον Γιόνας Ματσιούλις που είχε 10 πόντους και ένα καθοριστικό τρίποντο, αλλά και τον Ντελρόι Τζέιμς που μέτρησε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την «Ένωση». Μόλις 18 λεπτά με 2 πόντους και 1/6 σουτ έπαιξε ο επηρεασμένος από τον τραυματισμό του Τζόρνταν Θίοντορ.Ο Τζόντρε Τζέφερσον με 11 πόντους και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης και Γουίλ Χάτσερ που είχαν από 10 ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, που ήταν όμως πολύ άστοχος και υπέπεσε σε 21 λάθη. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ στα προημιτελικά, πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ στις 26 ή 27 Μαρτίου και ρεβάνς στη Γερμανία στις 2 ή 3 Απριλίου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο ήρεμος στο ξεκίνημα του αγώνα και με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 5-9. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και με ένα σερί 8-0, προηγήθηκαν με 13-10 με τον Χάντερ να βρίσκει ρυθμό. Με Κόνιαρη και Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά (15-14) και με τρίποντο του Γιαννόπουλου, η ΑΕΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (18-14).

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε τη ζώνη αρχικά, αλλά η ΑΕΚ με Λαρεντζάκη και Τσαλμπούρη, είχε τις λύσεις για να προηγηθεί με 23-16. Με Γκος-Χάτσερ στον ΠΑΟΚ, αλλά με Μαργαρίτη-Τζέφερσον και τρίποντο του Ζάρα ο ΠΑΟΚ απάντησε για το 23-23. Οι γηπεδούχοι, πάλι με δυναμική άμυνα και και τον Τζέιμς, έκανε σερί 9-0 (32-23), αλλά με Τέπιτς και Τσόχλα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (32-27) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με πόντους του Τζέφερσον, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 32-30, αλλά η αντίδραση της ΑΕΚ, ήταν άμεση, με Γκρίφιν, Θίοντορ και Χάντερ για το 39-30. Με την άμυνα του να την οδηγεί, η ομάδα του Παπαθεοδώρου, έκανε ένα 0-6 (39-36) μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Το επιμέρους σκορ του ΠΑΟΚ, συνεχίστηκε μέχρι το 43-47 και με ένα καλάθι του Σάκοτα, η ΑΕΚ μείωσε σε 45-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το πρώτο εντός παιδιάς του Χάτσερ που ήταν και τρίποντο ο ΠΑΟΚ πήγε στο 45-50, αλλά με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Ματσιούλις και καλάθι του Τζέιμς από κλέψιμο, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 50-50. Ο Γκος έβγαλε «σφυγμό» για το 50-53, αλλά ο ΠΑΟΚ σίγησε και η ΑΕΚ με τον Χάντερ έκανε το 55-55 και με δύο βολές του Σάκοτα, το 57-55. Η πρόκριση είχε κριθεί κι έμενε μόνο ο νικητής, με τον Γκρίφιν να κάνει με τρίποντο το 60-57, με Χάτσερ και Χρυσικόπουλο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-61 και με καλάθι του Τζέφερσον, κέρδισε με 62-63.