Ρεκόρ ο Χρυσικόπουλος, δύσκολα ο Προμηθέας το Ρέθυμνο

2097730 1

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την Κύμη στη Χαλκίδα 90-73 για τη 18η αγωνιστική της Basket League, ενώ ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση το Ρεθύμνου (86-81) στην Πάτρα.

Ο «Δικέφαλος» έκανε δύο φορές 6-0 σερί στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο +12, όμως το 15-0 σερί στην τρίτη τον έφερε στο +21 και η «σεμνή τελετή» ολοκληρώθηκε. Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χρυσικόπουλος με 29 πόντους ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας, και τον «σιγόνταραν» οι Τζέφερσον με 14, Τέπιτς με 12 και Χάτσερ με 11 πόντους. Γιο τους γηπεδούχους, διασώθηκαν Ντε Κουάν με 20 και Σαγκς με 18 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως καλύτερα και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-12, ωστόσο πολύ γρήγορα με τους Λιούις και Σαγκς, η Κύμη ισορρόπησε (12-12, 6'). Ο Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση και σκοράροντας 9 συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να διατηρεί προβάδισμα, αλλά μικρό (23-27, 15'). Κόνιαρης και Τζέφερσον φρόντισαν για το +9 της ομάδας τους (25-34, 17'), ενώ ο Χρυσικόπουλος φτάνοντας τους 18 πόντους στο ημίχρονο την αύξησε ακόμη περισσότερο (32-46, 20').  Θα περίμενε κανείς από του γηπεδούχους να παρουσιαστούν «πεινασμένοι» στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο ΠΑΟΚ είχε αυτό το χαρακτηριστικό παίρνοντας προβάδισμα 21 πόντων (36-57, 25'). Η Κύμη έπαιζε άθλιο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ κάνοντας τα απλά πράγματα να φτάσει στο +31 (41-72, 30').

Προμηθέας - Ρέθυμνο 86-81

Î ÏÎ¿Î¼Î·Î¸Î­Î±Ï‚ - Ρέθυμνο 86-81

Το Ρέθυμνο (3-15) «φλέρταρε» με τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην Πάτρα όμως ο Προμηθέας (12-6) επικράτησε με 86-81 στην παράταση!

Ο Κιθ Κλάντον έδωσε το προβάδισμα στο Ρέθυμνο σκοράροντας για το 7-8 στο 3'33" ωστόσο ο Προμηθέας Πατρών απάντησε με σερί 7-0 για το 14-8 στο 4'43". Ο Έλις ανέβασε τη διαφορά στο +7 (21-14) για τους γηπεδούχους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 21-19. Ο Λεωνίδας Κασελάκης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 33-29 όμως οι Κρητικοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Δημήτρη Κουρέπη, ο οποίος διαμόρφωσε το 40-40 του ημιχρόνου.

Μάλιστα η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 10-0 (40-50, 22'58") ενώ οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Στιβ Μπαρτ κράτησαν το Ρέθυμνο στη θέση του οδηγού (53-60, 26'54")! Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα, έκαναν επιμέρους σκορ 12-3 και προηγήθηκαν με 65-63 στο 30'. Ο Άντονι Χίκι κράτησε όρθιο το Ρέθυμνο στο «Δ. Τόφαλος», μειώνοντας σε 74-71 στο 36'30", ο Νίκος Γκίκας έκανε το 76-75 από τη γραμμή των βολών στα 25" για το τέλος και ο Ελάιζα Τζόνσον διαμόρφωσε το 76-76 με 1/2 βολές!

Στην τελευταία επίθεση των Πατρινών ο Χρήστος Σαλούστρος αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι παίκτες του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία κι έφτασαν στη νίκη με 86-81.