Στη Λήμνο ο Ήφαιστος είναι το... αφεντικό!

ifaistos

Την δυναμική που έχει στη Λήμνο επιβεβαίωσε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ήφαιστος, που επικράτησε 77-73 του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική της Basket League, έφτασε στις δέκα νίκες συνολικά και τις επτά σε εννέα ματς μπροστά στο κοινό του, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά θέση στα πλέι οφ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκότσερ και Φρεϊμάνις με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, εξαιρετικός για τους ηττημένους ήταν ο Γάιος Σκορδίλης ο οποίος τελείως το ματς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ έχοντας 9/10 δίποντα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Έβανς διαμόρφωσε το 14-12 και το Περιστέρι απάντησε με σερί 7-0 για το 14-19 με το κάρφωμα του Μπέντιλ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-21 ωστόσο ο Ήφαιστος έκανε επιμέρους σκορ 19-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-31. Το τρίποντο του Ουίγκινς ανέβασε τη διαφορά στο +9 (40-31) για τους Λημνιούς, ο Χάροου μείωσε σε 43-39 με layup όμως ο Ήφαιστος έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με +14 (53-39, 25'26")!

Οι βολές του Γκότσερ έκαναν το 55-41 κι εν συνεχεία ο Σκορδίλης πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για το 58-47 στο 30'. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 63-56 με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο όμως το Περιστέρι μείωσε στον... πόντο με τους Βασιλόπουλο, Μουρ και Σκορδίλη! Ο Γκότσερ σκόραρε για το +9 (72-63, 35'24"), ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το 76-68 στα 2'12" για το φινάλε! Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 76-73 στα 57" με το τρίποντο του Τζόρνταν Κάλαχαν ωστόσο ο Ήφαιστος κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73.