Τα ευκολα... δύσκολα ο Ολυμπιακός!

2096109 1

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός με τον Άρη!

Αν και έκλεισαν στο +16 το τρίτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τους «κίτρινους» να μειώνουν στο -4 (69-65), αλλά δεν το… πλήρωσαν και έτσι πήραν τη νίκη (76-67), ενόψει του πρώτου… τελικού στην Ευρωλίγκα με την Μπουντούτσνοστ.

Στη γενική… μετριότητα των Πειραιωτών ήταν «όαση» ο Τουπάν με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γουέμπερ με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Από τους «κίτρινους» ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Νταλό με 13 και 10 πόντους ο καθένας.

Ο Άρης αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και κατάφερε να προηγηθεί με 2-7 στο τρίτο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα. Με ένα σερί 13-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, κατάφεραν να προηγηθούν με 15-7 ενώ η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (19-9), πριν ο Άρης αντιδράσει και μειώσει σε 21-16 στο τέλος της περιόδου.
Ολυμπιακός Άρης

Ο Ολυμπιακός ανάγκασε τον Άρη να κάνει λάθη ώστε να μπορέσει να... τρέξει και να προηγηθεί με 30-19 στο 12ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να επιτεθούν κοντά στο καλάθι και αυτό είχε αποτέλεσμα μιας και με ένα επιμέρους 11-3, μείωσαν σε 33-30 στο 16΄και 30΄΄. Ο Ολυμπιακός και πάλι όμως... έτρεξε στον αιφνιδιασμό και βρήκε εύκολους πόντους για το 48-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να τελείωσε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο μιας και παρότι δεν μπόρεσε να... τρέξει όπως στο πρώτο μέρος, διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας την οποία αύξησε μέχρι τους 16 πόντους (65-49). Ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει είτε από κοντά, είτε από μακριά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακολουθήσει, παρότι αρχικά είχε μειώσει στους επτά (52-45).

Ο Ολυμπιακός... κάθισε στο +16 και δεν έδωσε την απαραίτητη προσοχή, μιας και ο Άρης δεν παράτησε τον αγώνα και μάλιστα μείωσε σε 67-61 στο 35ο αλλά και σε 69-65 στο 37ο λεπτό, δίνοντας διάθεση να... κλέψει την νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη «2-3» του Άρη, ο Τουπάν όμως έδωσε την λύση με τρίποντο (72-65). Οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κρατήσει την διαφορά και την νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοφ 6, Παπανικολάου 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Γουέμπερ 8 (8ριμπ., 13ασ.), Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (2), ΛεΝτέι 3.

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13 (1), ΜακΓκί 3, Μπελ 9 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (1), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 9.