Πρώτη και καλύτερη η Εθνική!

eewewew

H Εθνική ομάδα έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στα «παράθυρα» της FIBA ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, καθώς επικράτησε και της Γερμανίας μέσα στη Βαμβέργη με 69-63 με αποτέλεσμα να κάνει το... 11/12 στα Προκριματικά και να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου της!

Και να 'ταν μόνο αυτό; Αγκάλιασε και την παρουσία της στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση για τα τελικά της Κίνας, που θα γίνει στις 15 Μαρτίου.  Συγκλονιστική εμφάνιση από τον αρχηγό Παναγιώτη Βασιλόπουλο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και φοβερές άμυνες. Καταπληκτικοί και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (13π., 5 ριμπ.), Δημήτρης Μαυροειδής (8π., 9 ριμπ.), αλλά και όλοι όσοι έπαιξαν στα «παράθυρα».  Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από περίπου 2.000 Έλληνες που έκαναν την «επίσημη αγαπημένη» να νιώσει σαν στο σπίτι της.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ηγήθηκε επιθετικά της Εθνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Γερμανία στην Brose Arena, εκεί όπου η Ελλάδα προηγήθηκε με 12-13 στο 8:04 χάρη στο τρίποντο του γκαρντ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 16-15 σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) κόντρα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου που μέτρησε 5/15 σουτ εντός πεδιάς (3/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα) κι έκανε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα. Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ομπστ έκαναν το 28-24 για τη Γερμανία στο 17:19, ο Σέιφερθ κράτησε τη «νασιονάλμανσαφτ» στο +4 (30-26) ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-33, με τον Δημήτρη Μαυροειδή (7π., 5ριμπ.) να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Εθνικής.

Η Ελλάδα είχε 3/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (23%) και κατέβασε 15 ριμπάουντ -7 επιθετικά ενώ η Γερμανία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 19 «σκουπίδια» και 11 λάθη. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Μάικ Τσίρμπες σκόραρε για το 47-43 όμως η Εθνική έκανε σερί 7-0 στα επόμενα 2'52" με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και προηγήθηκε με 47-50 στο 30'. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε τους τελευταίους 5 πόντους της Ελλάδας, έβγαλε άμυνες κι έδωσε το σύνθημα ενόψει της συνέχειας! Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου ανέβασε τη διαφορά στο +8 (49-57, 33'06") για την ελληνική ομάδα που άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 2-7. Η Γερμανία αντέδρασε, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάιμπου (60-59) όμως η Εθνική βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μαργαρίτη, Βασιλόπουλο, Λαρεντζάκη και προηγήθηκε με 62-68 στα 54" για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 63-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69.