Άφησε το πλεονέκτημα στην Πόλη

rtrtrtrtr

Τέταρτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα, με την Εφές να βάζει ταφόπλακα στις ελπίδες για αβαντάζ και την 5η θέση να αργοσβήνει. Πάλεψαν οι ερυθρόλευκοι  αλλά στο β'έμειναν από δυνάμεις (75-65).

Οι Στρέλνιεκς (14π.) και Μιλουτίνοφ (12π.) διασώθηκαν από την ομάδα του Πειραιά, που για να γνωρίσει την τέταρτη σερί ήττα της πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό τα 14 λάθη και την αστοχία έξω από τα 6,75μ. (5/18), ενώ πλέον μπορεί να αγχωθεί ακόμη και για την οκτάδα.  Από την άλλη, για την τουρκική ομάδα, που ανέβηκε στο 15-8, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σίμον και Μερμάν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

H Εφές βρήκε γρήγορα σκορ και με πρωταγωνιστή τον Μοερμάν προηγήθηκε νωρίς με διαφορά νταμπλ σκορ (18-9, 6'). Ο Ολυμπιακός πάντως απάντησε, πάτησε καλύτερα και με οδηγούς τους Ουέμπερ και Μιλουτίνοφ ισοφάρισε (18-18, 9') και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σερί 13-0 και ταυτόχρονα στο +4 (18-22).

Το σερί έφτασε στο 17-0 και ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο +8 (18-26) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Η Εφές πάντως δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και με όπλο το τρίποντο έμεινε κοντά στο σκορ, μειώνοντας στο καλάθι (32-34) στο 18ο λεπτό. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ισοφάρισε λίγο μετά (34-34, 19'), ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας την μικρότερη δυνατή διαφορά (35-34).

Το μομέντουμ έδειχνε... Εφές και οι Τούρκοι πήραν διψήφια διαφορά με ένα επιμέρους 11-2 (47-37, 24'). Ο Ολυμπιακός όμως δεν άφησε το ματς να ξεφύγει και με πρωταγωνιστή τον... σεληνιασμένο Στρέλνιεκς μειώσε στο καλάθι (51-49, 28'). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τυος γηπεδούχους στο +7 (56-49).

Οι Τούρκοι μπήκαν με... φόρα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάτι που ανέβασε αυτόματα την διαφορά στους 11 (60-49, 31'). Υπήρξε όμως νέα... επιστροφή του Ολυμπιακού, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους τρεις (62-59, 35'). Ένα γρήγορο 6-0 της Εφές αποκατέστησε την διαφορά (68-59, 37') και τίποτα δεν άλλαξε, αφού ο Ολυμπιακός έχασε κάποια σουτ και οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους (75-65).