Ο Σφαιρόπουλος «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό!

225516

Η Μακάμπι (10-12) του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τον Ολυμπιακό (12-10) με 65-64. Οι Πειραιώτες τελείωσαν με 5/26 τρίποντα (τα τρία στο τέλος του Σπανούλη).

Η υπερπροσπάθεια του Σπανούλη στην τελευταία περίοδο δεν ήταν αρκετή για τους «ερυθρόλευκους», καθώς το καλάθι του Γουίλμπεκιν στα 4,4’’ πριν τη λήξη και το άστοχο του Πρίντεζη, τους υποχρέωσαν στην ήττα (65-64) από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη, με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-10.

Για άλλη μία φορά, η ομάδα του Μπλατ τα… έσπασε από την περιφέρεια, έχοντας 5/26 τρίποντα, ενώ μεγάλη ζημιά έπαθε και από τα επιθετικά ριμπάουντ του Μπλακ, που ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους για το σύνολο του Σφαιρόπουλου, το οποίο ανεβαίνοντας στο 10-12 διατηρεί τις ελπίδες του για την οκτάδα. Από την άλλη, ο «δήμιος» των Πειραιωτών είχε 17 πόντους. Για τους «ερυθρόλευκους», πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σπανούλης και Γουίλιαμς-Γκος με 16 πόντους ο καθένας, με τον αρχηγό μάλιστα να μην μοιράζει ούτε μία ασίστ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή την... άμυνα και το δίδυμο των Ουίλιαμς - Γκος και ΛεΝτέι. Αυτό έφερε προβάδισμα έξι πόντων (4-10), αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι ισορρόπησε και ισοφάρισε (14-14, 9'). Ένα καλάθι του Σπανούλη διαμόρφωσε το 14-16 του 10ου λεπτού.

Χαμηλό τέμπο, αστοχία και έμφαση στις άμυνες ήταν το τρίπτυχο που κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες... μάτωναν για να σκοράρουν και αυτό είχε αντίκτυπο στην εικόνα του ματς και στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πέντε (17-22) στο 16ο λεπτό, η Μακάμπι ισοφάρισε λίγο μετά (24-24, 18'), αλλά η ενέργεια του Μπόγρη και ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε τους φιλοξενούμενους σε οριακή θέση ισχύος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (26-29).

Η εναλλαγή στο σκορ ήταν το πιο συνηθισμένο φαινόμενο στις αρχές του τρίτο δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις για να παραμένει μπροστά, αλλά η Μακάμπι είχε πάντα απαντήσεις για να πλησιάζει και να ισοφαρίζει. Η ομάδα του Τελ Αβίβ πάντως κατάφερε να κάνει την... μίνι-ανατροπή και προηγήθηκε με τρεις (45-42) στο 30ο λεπτό.

Το ντέρμπι πήρε... φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματικά μάχη για τη νίκη. Κανένας δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με την Μακάμπι να αποκτά πάντως προβάδισμα πέντε πόντων (54-49) στο 35ο λεπτό. Σπανούλης και Τουπάν... μίλησαν από το τρίποντο και μείωσαν στο καλάθι (57-55, 36'), όμως ο Μπλακ αποκατέστησε την διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο (61-56, 39'). Ο Σπανούλης ευστόχησε σε... νέα «βόμβα» και μείωσε ξανά σε απόσταση αναπνοής (63-61, 39'), ενώ ένα ακόμα τρίποντο του αρχηγού έφερε τον Ολυμπιακό στο +1 (63-64), 14" πριν την λήξη. Ο Ουίλμπεκιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μακάμπι (65-64) και στα επόμενα 4,4" ο Πρίντεζης αστόχησε, κάτι που έφερε και την ήττα για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64