Με σπασμένα φρένα στους «16» ο ΠΑΟΚ!

koniaris 1

Με τη διαφορά ποιότητας να είναι ξεκάθαρη, ο ΠΑΟΚ πέρασε με 64-84 από την έδρα της Φριμπούρ και με 6/7 νίκες μέσα στον Ιανουάριο πηγαίνει... τρένο στους «16» του BCL!

Πλέον πήρε και μαθηματικά την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης με 8-5 ρεκόρ, μία αγωνιστική πριν τη λήξη των ομίλων και το ματς με την Τενερίφη θα κρίνει την τελική του κατάταξη στο γκρουπ, ενόψει της συνέχειας. Ο «Δικέφαλος» απέκτησε μεγάλες διαφορές κατά διαστήματα και στο +22 στην τέταρτη. Πρωταγωνιστές για τους «ασπρόμαυρους» ήταν οι Γκος με 16, Χρυσικόπουλος με 12 και Ζάρας με 11 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αμυντικά, δεν επίτρεψε στη Φριμπούρ να βάλει την μπάλα στο καλάθι και την ανάγκασε να κάνει κάτι που δεν συνηθίζει, να σουτάρει διαρκώς έξω από τα 6.75. Επιθετικά, η ελληνική ομάδα… ακούμπησε πάνω στην ευστοχία της (4/9) στο μακρινό σουτ κι έτσι μετά το αρχικά 0-6 και το 7-15 (7’) προηγήθηκε με 12-22 με το τέλος της περιόδου.

Εκτοτε δεν είχε την ίδια συνέπεια στην άμυνά του στη δεύτερη περίοδο και κυρίως δεν πρόσεξε τον Μλάνταν. Έδωσε το δικαίωμα στην ελβετική ομάδα να πατήσει στη ρακέτα αλλά και να βρει πόντους στο transition game. Γι’ αυτό εξάλλου μείωσε σε 26-33 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Τα δύο τρίποντα των Γκος, Χάτσερ κράτησαν αυτή τη διαφορά για την ελληνική ομάδα (28-41) αλλά δέχθηκε έξι πόντους στα τελευταία 52’’ του πρώτου ημιχρόνου με συνέπεια να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 34-41.

Με κακές αποφάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ έδωσε ελπίδες στη Φριμπούρ. Ωστόσο, μετά το 44-48, ο Δικέφαλος έβαλε λογική και στόχευσε στο παιχνίδι του στην επίθεση και με σταθερό… συνοδοιπόρο το μακρινό σουτ με τους Γκος, Κόνιαρη, Τζόουνς επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-54) αλλά και στο +15 (46-61, 28:30). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 51-62.

Διατηρώντας την άμυνά του σε πολύ καλό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ δεν «πληγώθηκε» από την επιθετική δυστοκία του καθώς και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο (53-67) μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών στην τελευταία περίοδο. Με τα τρίποντα του Θόδωρου Ζάρα, ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη μετά την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά καθώς η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους (56-75).

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84