Πέρασε από τη Λιθουανία και αγκάλιασε τη πρώτη θέση!

image 5

H AEK κέρδισε άνετα τη Λιετκαμπέλις με 84-65 στη Λιθουανία και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου και έφτασε στο 11-2 το ρεκόρ της στον τρίτο όμιλο, «καπαρώνοντας» ουσιαστικά την πρώτη θέση του γκρουπ, αν και θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα της Χάποελ με την Μπάμπεργκ την Τετάρτη, αφήνοντας τους Λιθουανούς στο 4-9.

Η «Ένωση» βρέθηκε να χάνει με 35-24, όμως με σερί 14-0 έφτασε στο +3 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και με σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο στο +10, βάζοντας τις βάσεις για το +20. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν οι Χάντερ με 25 και Ματσιούλις με 18 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ντόμετς με 12 πόντους.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, όμως οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις με Ουίλσον και Ντίμετς και δεν άφηναν την Ένωση να ξεφύγει (6-6, 3'). Χάντερ και Γκρίφιν φώναξαν παρών και οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο (8-11, 5'). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο με τον Χάντερ να είναι αποτελεσματικός (8-15, 6'). Τα λάθη της ομάδας του Μπάνκι, όμως, δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα. Οι Λιθουανοί ισορρόπησαν την κατάσταση και με τον Ουίλσον μπροστάρη γύρισαν το παιχνίδι (19-18, 9'). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κουλβιέτις έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου με τρίποντο, για το 22-18 της Λιετκαμπέλις.1

Ο ρυθμός είχε περάσει στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά με τον Γιασάιτις μπροστάρη (27-18, 13'). Η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Ταρόλις (33-22, 15'). Ο Γιόνας Ματσιούλις βγήκε μπροστά και η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά άμεσα (35-32, 16). Η ΑΕΚ είχε πάρει τα ηνία και η τρομερή συνεργασία Θίοντορ-Χάντερ-Τζέιμς έφερε κάρφωμα και προσπέρασμα στο σκορ (35-36, 18'). Η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο και με τον Θίοντορ πήρε διαφορά 3 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου για το 37-40.

Πολύ σοβαρή και συγκεντρωμένη μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ. Η Ένωση βρήκε λύσεις από Χάντερ, Γκρίφιν και Τζέιμς και ανέβασε σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμά της (39-49, 23'). Τα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησαν την Λιετκαμπέλις να μείνει κοντά στο σκορ, χάρη στον Ντίμετς (45-53, 25'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ «χτυπώντας» στο ζωγραφιστό (54-61, 26'). Η ΑΕΚ είχε τα ηνία όμως και ο Λαρεντζάκης ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, ξανά (54-65, 29'). Ο «Λάρυ» έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου με όμορφη προσπάθεια για το 54-67.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά η ΑΕΚ δεν το επέτρεψε. Χάντερ και Ματσιούλις είχαν βρει ρυθμό με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο (58-72, 34'). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν... παράσταση από πλευράς ΑΕΚ, που κυριάρχησε και έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι και έτσι έφτασε στη νίκη, παραμένοντας στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 54-67, 65-84