Προπόνηση ενόψει Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός!

4696730 1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης με 92-69 παίζοντας καλό μπάσκετ και προσφέροντας θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο ΛεΝτέι με 20 πόντους, με τον Σπανούλη να είχε 16, τον Πρίντεζη 12 και τους Γουίλιαμς-Γκος και Τουπάν από 10 ο καθένας. Επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη μετά τα τέλη Νοέμβρη, όπου σε 7:31’’ είχε 7 πόντους. Από την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού, που έπεσε στο 3-12, ξεχώρισαν οι ΤζεΚουάν και Ουάσινγκτον με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με την απαραίτητη σοβαρότητα στις αμυντικές τους υποχρεώσεις και με την ποιοτική τους ανωτερότητα στην άλλη πλευρά του παρκέ προηγήθηκαν με 11-3 (6’). Ο Τουντζιαράκης σε τρεις σερί επιθέσεις κέρδισε κατά κράτος τον ΛεΝτέι κι έτσι μείωσε για λογαριασμό της ομάδας του σε 13-11 (9’) και με τρίποντο του Πουλιανίτη προσπέρασε (13-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό. Με τους Σπανούλη, Τουπάν και ΛεΝτέι να φτάνουν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι η διαφορά πήγε στο +16 (34-18, 16’). Φυσικά ανέβηκε ξανά το επίπεδο της περιφερειακής άμυνας με άριστη λειτουργία στην πίεση του παίκτη με τη μπάλα. Ο Ουάσινγκτον μέχρι το ημίχρονο μπόρεσε με προσωπικές ενέργειες να βοηθήσει κάπως την Κύμη (36-26, 18’).

Η Κύμη μπήκε πολύ καλύτερα στην τρίτη περίοδο, άλλοτε με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και άλλοτε με τρίποντα του Ουίλιαμς σκόραρε κι έτσι ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (50-47, 25’). Οι Πειραιώτες συνήλθαν μετά το τάιμ άουτ και με την επιστροφή τους στο παρκέ έτρεξαν σερί 10-0 και  ξέφυγαν με 60-47 (27’).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν όρεξη στην άμυνα παρά τη διαφορά στο σκορ και με αυτόν τον τρόπο βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό ή μέσα από συνεχή κίνηση στο «5on5»  κι έτσι το σκορ έγινε 71-54 (33’). Στη συνέχεια ο Μπλατ έδωσε χρόνο στον Αγραβάνη μετά από καιρό (09/12 με Ρέθυμνο) και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69