Βήμα παραμονής η Κύμη, σε προβλήματα ο Πανιώνιος!

2222 1

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα για την Κύμη στο ντέρμπι παραμονής με τον Πανιώνιο (92-82). «'Επιασε» τον αντίπαλό της η ομάδα της Εύβοιας, που πλέον υπερτερεί και στην ισοβαθμία, απίθανο ντεμπούτο από τον Ουίλιαμς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σαγκς και Γουίλιαμς με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, καθοριστικός και ο Λιούις με 14 ασίστ. Από τον Πανιώνιο που μπαίνει πλέον σε μεγάλες περιπέτειες, ξεχώρισε ο καταπληκτικός Παπαντωνίου με 20 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με την έναρξη του ματς (9-16, 5'), με τους Ντόρσεϊ-Παπαντωνίου, αλλά ο Ουίλιαμς αποδείχθηκε τρομερή απειλή από την περιφέρεια (15-19, 7'). Ο Ελ Αμίν μείωσε στο δεκάλεπτο (23-27, 10'), όμως, Τουτζιαράκης και Σαγκς έκαναν ό,τι ήθελαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου κι έτρεξαν σερί 10-0 (33-27, 14'). Ο Μπέρι «πάλευε» (41-38, 18'), αλλά η Κύμη είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο (48-40).

Χόρτον και Ουάσινγκτον έβαλαν την ομάδα τους σε θέση ισχύος (62-48, 27'), αλλά ο Παπαντωνίου «ξέσπασε» και με σερί πόντους μείωσε στο 62-55 (28'), για να κάνει ο Χάρις με 2/2 βολές το 64-57 (30'). Οι δύο παίκτες των «κυανέρυθρων» έβαλαν κρίσιμα σουτ για το 69-67 (34'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους στη ρακέτα. Ο Ουίλιαμς έκανε πίσω από τα 6.75μ το 80-71 (37'), αλλά ο Μπέρι έδωσε ξανά ελπίδα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης (82-77, 38'). Χόρτον και Σαγκς κρατούσαν το προβάδισμα (86-77, 39'), με τον Αμερικανό του Πανιωνίου να εκτελεί ξανά (86-82). Τα πάντα, όμως, τελείωσαν με τα τρίποντα των Σαγκς - Ουίλιαμς (92-82, 40').

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82.