«Κατοστάρα» ο Προμηθέας, σε... μπελάδες ο Κολοσσός!

174726

Μία εντυπωσιακή παράσταση έδωσε ο Προμηθέας στην Πάτρα, καθώς επικράτησε 101-95 του Κολοσσού Ρόδου και έτσι επέστρεψε στις νίκες στην Α1, ανεβαίνοντας στο 9-5.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Λάνγκστον Χολ, που μέτρησε 20 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Τόνι Μέιερ σταμάτησε στους 17 πόντους. Από τον Κολοσσό πάλεψαν οι Στίβι Μπράουνινγκ (20 πόντοι) και Κουίνσι Ντιγκς (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

O Kολοσσός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, αφού ο Κάρτερ έγραψε το 16-14. Στη συνέχεια όμως ο Προμηθέας πάτησε... γκάζι και προηγήθηκε με 12 (28-16) με τον Παρκς στο 8'. Τελικά ο Ντιγκς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (35-25).

Ο Κατσίβελης σκόραρε για το 46-35 στο 15', όμως η ομάδα της Ρόδου μάζεψε γρήγορα τη διαφορά με το καλάθι του Ντιγκς στο 17'. Οι Ροδίτες συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στο σύνολο του Γιατρά, αφού ο Τσούπκοβιτς έκανε το 52-52. Ο Μπράουν έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (56-52) στους Πατρινούς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 6/11 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10.

Ο Προμηθέας επέβαλε τον ρυθμό του, βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και με το καλάθι του Παρκς, 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, έκανε το 76-65. Όμως ο Κολοσσός δεν πτοήθηκε, έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και μείωσε σε 76-70 με τον Κάρτερ (30').

Το τρίποντο του Μέιερ έγραψε το 84-76 για τους Πατρινούς. Ο Χολ με τρίποντη βόμβα έκανε το 94-85 στο 37', όμως ο Δημακός απάντησε για το 94-88. Ο Μπράουν μίλησε 1 λεπτό πριν το τέλος για το 98-90. Ο Κασελάκης υπέγραψε τη νίκη και την 100άρα με τρίποντο (101-90).

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95