Έλαμψε και στην Ατλάντα ο Γιάννης! (vid)

GettyImages 1081898840 1

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σταματάει στους 33 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν ιδιαίτερα στην Ατλάντα μέχρι να νικήσουν τους Χοκς με 133-114 και να φτάσουν στο 30-12!

Μπορεί γι' άλλη μια φορά τα νούμερα του «Greek Freak» να ήταν άξια θαυμασμού αλλά η ουσία είναι ότι κατάφερε να «γεμίσει» την στατιστική του παίζοντας «σβηστά» στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ουδέποτε χρειάστηκε να πατήσει περισσότερο το πόδι του στο γκάζι και σε αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι οι παίκτες των Χοκς προσπάθησαν να του κόψουν ρυθμό με συνεχόμενα φάουλ και να τον βγάλουν εκτός ρυθμού. Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν. Αλλά και πάλι. Ύστερα από το πρόβλημα στον τετρακέφαλο το οποίο τον κράτησε εκτός δράσης στο προηγούμενο ματς με τους Ουίζαρντς. ο Γιάννης επέστρεψε... δριμύτερος στην ενεργό δράση.

Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς έχοντας 33 πόντους με 8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 14/19 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Και μάλιστα χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα με την απόδοσή του. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν κάρφωσε ούτε μία φορά στο ματς και σημείωσε τους περισσότερους πόντους με τζαμπ σουτ από τα 6 και τα 6,5 μέτρα. Άλλωστε όποτε πλησίαζε στο «ζωγραφιστό» των Χοκς, η πρώτη αντίδραση των παικτών της Ατλάντα ήταν να του κάνουν αμέσως φάουλ. Να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο τεχνικός των «Γερακιών» Λόιντ Πιρς έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος είχε 0/1 τρίποντο σε 3 λεπτά.

Οι Μπακς εκτός του Γιάννη είχαν σε πολύ καλό βράδυ και τον Έρικ Μπλέντσο, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 24 πόντους με 9/13 εντός παιδιάς, 4/4 βολές, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Κρις Μίντλετον (17π., 11ριμπ.), Μάλκολμ Μπρόγκντον (14π.) και Τζορτζ Χιλ (11π.) Για τους Ατλάντα Χοκς ο Τρε Γιανγκ πέτυχε 26 πόντους με 10 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, ενώ εύστοχος έξω από τα 7.25 μέτρα ήταν ο Σπέλμαν με 4/7 τρίποντα. Οι Μπακς έφτασαν τις 30 νίκες (30-12) σε 11 παιχνίδια λιγότερα απ' ότι πέρυσι που χρειάστηκαν 53 (30-23). Πλέον υποδέχονται το Μαϊάμι τα ξημερώματα της Τετάρτης και 24 ώρες αργότερα, παίζουν στο Μέμφις.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-35, 55-64, 84-95, 114-133