Φοβερό φινάλε και buzzer beater o Λαβ για τον Χολαργό!

2055590 1

Ο Ντέβιον Μπέρι με τρίποντο στα 3,8" έδινε το «διπλό» στον Πανιώνιο, ωστόσο ο Ζερμέιν Λαβ με buzzer beater εκτός ισορροπίας χάρισε μία σπουδαία νίκη για τον Χολαργό (74-73)!

Ο Πανιώνιος έδειχνε να βρίσκεται «αγκαλιά» με τη νίκη, αλλά ο Ζερμέιν Λοβ με διείσδυση και δύσκολο σουτ μέσα από την ρακέτα των φιλοξενούμενων, έδωσε τους δύο βαθμούς στους «νεοφώτιστους» με την εκπνοή του αγώνα.

Το νικητήριο καλάθι ήταν για τον 30χρονο Αμερικανό γκαρντ του Χολαργού το επιστέγασμα της εξαιρετικής εμφάνισης του στην σημερινή συνάντηση. Ο Λοβ πέτυχε συνολικά 23 πόντους με 3/3 βολές και 10/15 σουτ εντός πεδιάς ενώ επίσης μοίρασε 4 ασίστ. Από τους νικητές πολύ καλό παιχνίδι έκανε, ακόμη, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς κόντρα στην πρώτη ομάδα της καριέρας του, με 17 πόντους με 3/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Καλύτερη εκκίνηση έκαναν οι «κυανέρυθροι» στην αναμέτρηση και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νταρνέλ Χάρις προηγήθηκαν με 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Χολαργός αντέδρασε και με δύο καλάθια των Λοβ, Ντάνι Αγκμπελέζε στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση ενός καλαθιού από τον Πανιώνιο (20-18).

Οι «νεοφώτιστοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς προσπέρασε με 25-24, στο 13’. Αμέσως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιώργου Καμπερίδη (27-25) και προηγήθηκαν με 4 (34-30), με 2’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Χολαργός ανέκτησε το προβάδισμα (38-34) 58’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, ύστερα από σερί 8-0 με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και τέσσερις πόντους του Λοβ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στον πόντο (38-37), ύστερα από τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου.

Ο Πανιώνιος προσπέρασε ξανά με 49-43 στο 25’, ύστερα από σερί 9-0 με δύο καλάθια του Τζόι Ντόρσεϊ και νέο τρίποντο του Παπαντωνίου σε διάστημα δύο λεπτών. Οι «κυανέρυθροι» διατήρησαν το προβάδισμα έως το τέλος της τρίτης περιόδου (57-55) χωρίς, όμως, να ξεφύγουν στο σκορ αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «νεοφώτιστοι» άρχισαν την τέταρτο περίοδο με σερί 5-0 με καλάθι του Θωμά Κώττα και γκολ φάουλ του Γιάνκοβιτς και προηγήθηκαν με 60-57 στο 31’. Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αλέξανδρου Σπυριδωνίδη ο Χολαργός ξέφυγε με 5 (65-60) στο 33’. Ο Πανιώνιος απάντησε με επιμέρους σκορ 8-1 με πρωταγωνιστές την τριάδα Μπέρι, Χάρις και Ντόρσεϊ και προσπέρασε ξανά με 68-66, 3’ και 36’’ πριν την λήξη του ματς.

Ο Χολαργός πέρασε με την σειρά του μπροστά στο σκορ (70-68) στο 38’με καλάθι του Σπυριδωνίδη και δύο βολές του Γιάνκοβιτς. Ο Χάρις για τους φιλοξενούμενους και ο Γιάνκοβιτς για τους «νεοφώτιστους» ήταν εύστοχοι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» διαμορφώνοντας το 72-70, με 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης για να κριθεί ο νικητής με απίστευτο τρόπο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 55-57, 74-73.