Φενέρμπαχτσε και Εφές ευνόησαν τον Παναθηναϊκό!

krunoslav simon anadolu efes istanbul eb18 1

Όσο χάνουν η Ζάλγκιρις και η Χίμκι, άλλο τόσο καλό θα γίνεται στον Παναθηναϊκό, αφού βλέπει ομάδες με τους ίδιους στόχους να κατρακυλούν ακόμα περισσότερο στην κατάταξη. Έτσι, η Εφές επικράτησε της Χίμκι με 81-72, ενώ η Φενέρ νίκησε τη Ζάλγκιρις με 78-61.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε (81-72) της Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη χάρη στον εκπληκτικό Βασίλιε Μίτσιτς και φυσικά διατηρήθηκε εντός τροχιάς για την τετράδα της Euroleague.

Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τα διαδοχικά λάθη της Εφές στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, βρήκε πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 9-12. Εκεί οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς οι γηπεδούχοι ήταν επιθετικοί στην άμυνά τους, κράτησαν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς καλάθι για τουλάχιστον 2:30 λεπτά και με διαδοχικά καλάθια στο transition game προηγήθηκαν με 20-12 χάρη σ’ ένα 11-0 σερί. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-16.

Η διαφορά έφτασε έως και στο +12 (28-16, 13’) για την Εφές αλλά η συνέχεια ανήκε στην Χίμκι. Η τελευταία άφησε κατά μέρους το μακρινό σουτ (σ. σ. είχε 2/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), πίεσε στην άμυνα και αντέδρασε με επιμέρους σκορ 3-12 μείωσε σε 31-28 (16’). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-34 υπέρ της Εφές.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε οκτώ πόντους σε 3:30 λεπτά, δημιούργησε άλλους τρεις και η Εφές προηγήθηκε με 49-38. Μάλιστα η διαφορά έφτασε έως και στο +17 (57-40) για την τουρκική ομάδα καθώς η Χίμκι συνέχισε να… αστοχεί έξω από τα 6,75. Τουλάχιστον όμως μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (62-51) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μίκι, μόλις το 3οσε 19 προσπάθειες μέχρι εκείνο το σημείο.

Η Χίμκι βρήκε δρόμο επιστροφής στο παιχνίδι καθώς μέσα από την καλή κυκλοφορία της μπάλας είχε τις λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 68-61 έπειτα από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο. Η Εφές άντεξε στην αντεπίθεση των Ρώσων, απάντησε με σωστή ανάγνωση του παιχνιδιού από τον Μίτσιτς και μπήκε στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα του αγώνα με διαφορά. δέκα πόντων (79-69) και απλά διαχειρίστηκε την κατάσταση στο τέλος.

Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 78-61

Φενέρμπαχτσε - Ζάλγκιρις 78-61 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε (16-2) επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις (7-11) με 78-61 κι επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Λιθουανούς κι έφτασε στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τον Κώστα Σλούκα στο πρώτο ημίχρονο και τους Μελίχ Μαχμούτογλου, Γιαν Βέσελι στη συνέχεια.

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε τον αγώνα με τρία λάθη στα πρώτα 2' του αγώνα με τη Ζάλγκιρις και πέτυχε τους πρώτους πόντους της στο 4'23" με τον Ντίξον (2-5) πριν ακολουθήσει το... ξέσπασμα των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-11 έχοντας 8 ριμπάουντ αντί 2 των Λιθουανών και σουτάροντας με 66.7% στο δίποντο (6/9). Ο Γιαν Βέσελι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-11, 11'16"), ο Μελίχ Μαχμούτοχλου σκόραρε για το +19 (38-19, 16΄18") και ο Κώστας Σλούκας ανέβασε στροφές, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τη Φενέρμπαχτσε που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-29.

Σε αυτό το διάστημα ο Έλληνας γκαρντ είχε 14 πόντους με 4/4 βολές, 5/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ σε 14:31! Η Ζάλγκιρις βελτίωσε την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε τη Φενέρμπαχτσε στους 14 πόντους (57-44, 30'), έκανε σερί 6-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και μείωσε σε 57-50 με τον Ουόλτερς όμως οι Μαχμούτογλου και Μέλι έδωσαν λύσεις στην επίθεση στην επίθεση των γηπεδούχων που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Φενέρ επικράτησε με σκορ 78-61 κι ανέβηκε στο 16-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας τη Ζάλγκιρις στο 7-11.