«Δώρο» της Μπαρτσελόνα στον Παναθηναϊκό!

dwfwitfwwaq6huh 1

Η Μπαρτσελόνα (10-7) επικράτησε στην έδρα της Αρμάνι (8-9) με 85-90 και εδραιώθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντική νίκη στο Μιλάνο και της διπλασίασε επί της Αρμάνι αφού επικράτησε με 85-90.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης επιβεβαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι αφού καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Σεραφέν (10π.) ήταν ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους την ώρα που η Αρμάνι έπαιρνε το μεγαλύτερο μέρος των πόντων της από τους Τζέιμς (11π.) και Γκουντάιτις (10π., 5ρ.).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το κοντό σχήμα του Πέσιτς λειτούργησε αφού Ερτέλ και Ρίμπας έκαναν το 39-46 (24'). Ο Τζέιμς προσπαθούσε μόνος του για την Αρμάνι και φυσικά δεν ήταν αρκετός με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 9 πόντους (45-54, 27').

Στην τελευταία περίοδο η ιταλική ομάδα κατάφερε να βρει κι άλλους παίκτες στην εξίσωση του σκορ (Κουζμίνσκας, Μίτσοφ) και μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (64-67, 34΄). Ο Χάνγκα όμως με δυο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς έδωσε και πάλι ασφαλές προβάδισμα για την Μπαρτσελόνα (66-76, 36') το οποίο και διατήρησε μέχρι την κόρνα της λήξης παρά τα τρίποντα των γηπεδούχων.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπουντούτσνοστ 81-76

Από τα 1/13 τρίποντα του πρώτου μέρους, η Μακάμπι (6-11) ολοκλήρωσε το ματς με 9/28 και νίκησε την Μπουντούτσνοστ (3-14) με 81-76,για την 17η αγωνιστική της Euroleague, διατηρώντας τις ελπίδες της για τα playoffs.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ ζορίστηκε πολύ κόντρα στην Μπουντούτσνοστ, αλλά έκανε την ανατροπή στο τέλος και πανηγύρισε τη νίκη (81-76), για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για τα playoffs, με 13 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Νόρις Κόουλ επέστρεψε στο Ισραήλ για πρώτη φορά ως αντίπαλος της Μακάμπι κι έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Κόουλ μπήκε «καυτός» στο παρκέ κι έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην Μπουντούτσνοστ (0-6, 2'), με τους Κλαρκ - Μπάροβιτς να βοηθούν (8-18, 8') και τον Μπλακ να μειώνει στο δεκάλεπτο (12-18, 10'). Η Μακάμπι συνέχιζε να «κυνηγά» στο σκορ (21-27, 15'), μέχρι που ο Ουίλμπεκιν ισοφάρισε (32-32, 19'), αλλά η ομάδα του Μαυροβουνίου βρέθηκε ξανά μπροστά στο ημίχρονο (34-37, 20').

Ο Ο' Μπράιαντ ισοφάρισε και πάλι (41-41, 22'), αλλά η Μπουντούτσνοστ συνέχιζε να προηγείται (48-53, 27'). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν ξανά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 28' με τον ΝτιΜπαρτολομέο (56-53), με τον Τζάκσον να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους για ένα πόντο (59-60, 30').

Στην τελευταία περίοδο τα νεύρα ήταν έντονα (69-68, 35'), με την Μπουντούτσνοστ να «χάνει» τον Μπιτάντζε, που βοηθούσε σημαντικά, με 5 φάουλ. Ο' Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν «εκτέλεσαν» για το 75-68 (38') και με επιμέρους 10-2 (79-70, 38'), η Μακάμπι πήρε μια δύσκολη νίκη (81-76).

Νταρουσάφακα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 65-80

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βίωσε μία από τις πιο πενιχρές βραδιές της σε παραγωγικότητα έξω από τα 6,75, είχε 2/14 προσπάθειες αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να περάσει εμφατικά από την έδρα της Νταρουσάφακα καθώς επικράτησε με 65-80

Μέχρι σήμερα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν η 3η πιο εύστοχη ομάδα της Euroleague έξω από τα 6,75 με ποσοστό ευστοχίας 41.6%. Απέναντι στην Νταρουσάφακα είδε το ποσοστό της να κατρακυλάει στο 14.3%, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει τη νίκη, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά ότι είναι μια καλοδουλεμένη ομάδα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στην πρώτη περίοδο. Αμυντικά κράτησε την Νταρουσάφακα χωρίς καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά, στην επίθεση είχε 11/13 σουτ δύο πόντων, «χτύπησε» με διαδοχικά pick n’ roll από τα οποία ο Οθέλο Χάντερσημείωσε οκτώ πόντους και μετά το αρχικό 4-4, ξέφυγε με 4-15 έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά. Εκεί η τουρκική ομάδα βρήκε αναπάντεχα έναν ηγέτη, τον Ογκούς Σαβάς κι έτσι απέφυγε τα χειρότερα (16-25).

Η διαφορά έφτασε έως και στο +16 (18-34) για την ΤΣΣΚΑ έπειτα από περίπου 2:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και θα μπορούσε να είχε… ξεφύγει αν η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβαζε τα ελεύθερα μακρινά σουτ. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Νταρουσάφακα η οποία πήρε από τους παγκίτες, αυτά που δεν της έδωσαν οι βασικοί. Χτύπησε στην κακή ατομική άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και με κορυφαίο τον Οζμιζράκ (σημείωσε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) μείωσε σε 27-36 μετά τα μισά της περιόδου, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-44 έπειτα από εύστοχο τρίποντο του ίδιου παίκτη.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του ρυθμού αλλά κάθε απόπειρα για να «τελειώνει» νωρίτερα το παιχνίδι έπεσε στο κενό. Γιατί προηγήθηκε με 39-54 στα μισά της 3ης περιόδου παίρνοντας πόντους από τον ΝτεΚολό, αλλά η αδυναμία της στο αμυντικό ριμπάουντ και οι πόντοι των Τούρκων από δεύτερες επιθέσεις, τους διατήρησαν στο παιχνίδι (49-60, 30’)

Έπειτα από περίπου τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξέφυγε με 51-67 έπειτα από καλάθι του Σέρχι Ροντρίγκεθ ο οποίος όμως αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή καθώς… ψιθύρισε κάτι στον Οζντεμίρογλου. Η πρώτη καταλογίστηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν, έπειτα από διάλογο του Ισπανού με τον Τούρκο παίκτη και αφού τον είχε… φιλοδωρήσει με μια αγκωνιά.  Η απώλεια του Σέρχι δεν άλλαξε κάτι καθώς με όπλο τις συνεργασίες, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (56-73, 36’)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με εξαίρεση την ατομική άμυνα στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ήλεγξε στο απόλυτο την αθλητικότητα της Νταρουσάφακα και στην επίθεση βασίστηκε στο υψηλό επίπεδο συνεργασιών της.