Eύκολα η Ρεάλ τη Μακάμπι, η Εφές στο ρελαντί τη Μπάγερν!

444444

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 91-79 της Μακάμπι που το πάλεψε όσο μπορούσε. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Αγιόν με 18 πόντους.

Στο 13-3 ανέβηκε η Ρεάλ μετά τη νίκη της με 91-79 κόντρα στην Μακάμπι που ήταν ανταγωνιστική για μεγάλο διάστημα του ματς. Οι Ισραηλινοί έπεσαν στο 5-11.

Για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο  Ρολ είχε 23, ενώ για το σύνολο του Λάσο ο Αγιόν μέτρησε 23 πόντους.

Η Μακάμπι μπήκε εξαιρετικά στο ματς και με τον Τάιους έκανε το 3-9 στο 3'. Η Ρεάλ αντέδρασε γρήγορα και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ράντολφ να ευστοχεί για τρεις και να κάνει το 15-12. Οι Μαδριλένοι θέλησαν να ξεφύγουν, αλλά η ομάδα του Σφαιρόπουλο κράτησε τη διαφορά στους 2 (21-19) χάρη στο τρίποντο του Ρολ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε φωτιά ο Τρέι Τόμπκινς και με τρία σερί τρίποντα έκανε το 34-31 για τη Ρεάλ στο 14'. Το σύνολο του Σφαιρόπουλου αντέδρασε και πήγε στο +3 (38-41) με τον Καλοϊάρο. Ο Ρολ σκόραρε για το 42-44 στο 19', αλλά ο Ρέγιες ισοφάρισε στο 20'. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 6/11 τρίποντο στο ημίχρονο.

Η Ρεάλ πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (64-50) με τον Γιουλ, όμως η Μακάμπι έδειξε πολύ σκληρή για να «πεθάνει» τόσο γρήγορα. Ρολ και Τάιοτς έκαναν το 66-60, αναγκάζοντας τον Λάσο να καλέσει timeout. Τελικά ο Ουίλμπεκιν με 2 βολές έκανε το 69-62 στο 30'. Ο Ρολ μείωσε σε 87-77 στο 38'

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Ρούντι προηγήθηκε με 16 πόντους (85-69) στο 35'. Ο Τόμπκινς έκανε το 90-77, 1 λεπτό πριν το τέλος και τελείωσε το ματς.

Αναντολού Εφές - Μπάγερν 92-77

Η Αναντολού Εφές έκανε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, ένα μέτριο δεύτερο, αλλά επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 92-77 στην Κωνσταντινούπολη και ξεκίνησε με το δεξί τον δεύτερο γύρο.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να ελέγξει την επιθετική λειτουργία της Αναντολού Εφές και πλήρωσε βαρύ τίμημα. Γιατί ο Βασίλιε Μίτσιτς έκανε το πιο παραγωγικό πρώτο ημίχρονο της φετινής χρονιάς του, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια. Ο πρώτος είχε ¾ προσπάθειες τριών πόντων στην πρώτη περίοδο, ο δεύτερος – μέσα από τη δημιουργία των Σιμόν, Μίτσιτς – είχε 5/5 δίποντα και μετά το 20-13 (6’), η Εφές προηγήθηκε με 27-18 στο τέλος της περιόδου εισπράττοντας 13 πόντους από τον Σέρβο και 10 από τον Αμερικανό.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατήρησε την εξαιρετική επιθετική λειτουργία της και στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-22, 13:30) έχοντας 14/16 δίποντα και 15 τελικές πάσες. Μετά τα 4/5 τρίποντα της πρώτης περιόδου, η Μπάγερν Μονάχου δεν ήταν τόσο αποτελεσματική από μακρινή απόσταση κι έτσι στο ημίχρονο η Εφές πάτησε πάνω σε διαφορά 19 πόντων (55-36).

Στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπάγερν έκανε αυτό που δεν κατάφερε στο προηγούμενο διάστημα. Περιόρισε τις συνεργασίες της Εφές, μείωσε σε 57-46 έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά αλλά δεν είχε συνέπεια στην επίθεση, ενώ στο τέλος της περιόδου δεν ήλεγξε τον Λάρκιν με συνέπεια να κάνει… μια τρύπα στο νερό καθώς η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (70-54, 30’).

Τα τρίποντα της Μπάγερν στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου έδωσαν άλλη εικόνα στο παιχνίδι καθώς η γερμανική ομάδα μείωσε στους εννιά πόντους (77-68, 35’) αλλά και στους επτά (80-73) έπειτα από περίπου δύο λεπτά αλλά ο Αντριάν Μοερμάν της έκοψε τη φόρα, έχοντας τη βοήθεια του Τζέιμς Άντερσον. Για την ακρίβεια, οι δύο τελευταίοι σημείωσαν τους 20 από τους 22 πόντους της Εφές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρμάνι Μιλάνο - Μπουντούτσνοστ 111-94

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο 2019 καθώς επικράτησε εύκολα της Μπουντούτσνοστ με 111-94 θέλοντας να αφήσει πίσω της το άσχημο finish στο προηγούμενο έτος όπου είχε μετρήσει έξι ήττες στα επτά τελευταία ματς.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν ασταμάτητη έξω από τα 6.75 μέτρα και ουσιαστικά ήταν το στοιχείο που της χάρισε την 8η νίκη της την φετινή σεζόν στην EuroLeague. Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 16/30 τρίποντα, ένας αριθμός που δύσκολα θα μπορούσε να ήταν σε μέρος ομάδας που είχε φύγει από το ματς με την ήττα.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν εκείνος που «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο με 4/4 τρίποντα, ενώ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ πήρε την σκυτάλη στο δεύτερο μισό του αγώνα έχοντας 20 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ 17 πόντους με 5/6 τρίποντα είχε ο Μπέρτανς. Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να τελείωσε το ματς με άλλους 17 πόντους και 8 ασίστ, αλλά δεν ήταν το ίδιο... κεφάτος και ορεξάτος όπως σε προηγούμενα ματς.

Πλέον η Αρμάνι θέλει να αφήσει πίσω το άσχημο «τελείωμα» του 2018 όπου μέτρησε 6 ήττες σε επτά παιχνίδια και να «σκαρφαλώσει» όσο το δυνατόν πιο ψηλά στην κατάταξη. Για λογαριασμό της Μπουντούτσνοστ που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Γιασμίν Ρέπεσα, ξεχώρισαν οι Μπιτάτζε (23π., 8ρ.) και Κόουλ (17π., 6ασ.)

Το εκρηκτικό ξεκίνημα της ιταλικής ομάδας έφτανε και περίσσευε για να προδιαγράψει τη συνέχεια του αγώνα και να βάλει τα... θεμέλια για την 8η νίκη της στην φετινή EuroLeague. Για την ακρίβεια οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έμοιαζαν «σεληνιασμένοι» έξω από τα 6.75 μέτρα στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο με 7/9 τρίποντα (!) και «φορτώσουν» το καλάθι της Μπουντούτσνοστ με 36 πόντους! (36-22). Σε αυτό το διάστημα ο Κουζμίνσκας ήταν... άχαστος με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα ενώ ο Τζέιμς μετρούσε 10 πόντους με 6 ασίστ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ ισορρόπησε την κατάσταση, η Αρμάνι σταμάτησε να είναι τόσο εύστοχη, ενώ και ο Μπιτάτζε είχε ανεβάσει την απόδοσή του αποτελώντας τον καλύτερο παίκτης των Μαυροβούνιων.

Βέβαια μετά το ημίχρονο (56-45) η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά του φαβορί. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους (84-66 στο 31'), με τους Μπέρτανς, Μίτσοφ και Γκουντάιτις να... παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα την ώρα που η Μποντούτσνονστ στηρίχθηκε στον Γεωργιανό σέντερ και τον Νόρις Κόουλ.

Γκραν Κανάρια - Χίμκι 70-99

Η Χίμκι (6-10) του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις απουσίες (Σβεντ, Γκιλ) συνέτριψε τη Γκραν Κανάρια (6-10) με 70-99.

Η Χίμκι μπορεί για ένα ακόμη παιχνίδι να μην είχε τους Αλεξέι Σβεντ και Άντονι Γκιλ, αλλά παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ επικράτησε εύκολα στην έδρα της Γκραν Κανάρια με 70-99.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με «όπλο» τα τρίποντα (4/4) από τα χέρια του Τιλί (3/3) βρέθηκαν στο +10 (22-12, 7'). Η ομάδα της Μόσχας έκανε με ευκολία τα λάθη και αν έλειπε ο Μόνια η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Στη συνέχεια πάντως με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75 ο Τζένκινς μείωσε τη διαφορά (27-23, 10').

Η είσοδος του Μίκι στο παρκέ πρόσφερε μεγαλύτερη ώθηση στη Χίμκι. Τα καλά ποσοστά της Γκραν Κανάρια αποτελούσαν παρελθόν αφού δυσκολευόταν πολύ από την εκπληκτική άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα κι έτσι με σερί 0-13 πήραν προβάδισμα με 34-39 (17'). Η ψυχολογία είχε αλλάξει για τα καλά και ο Κρόκερ με τρίποντο αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (36-50, 20').

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να αγωνίζονται με αμείωτο ρυθμό κι έτσι στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 39-62 (25'). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τρόπο να αντιδράσουν μένοντας μόνο στην επιθυμία για κάτι τέτοιο αφού οι επιθέσεις τους έβρισκαν συνέχεια τοίχο στην αντίπαλη άμυνα.

Στην τελευταία περίοδο η Χίμκι με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς μεγιστοποίησε τη διαφορά στους 33 πόντους (57-90, 35') και απλά στη συνέχεια ακολούθησε μία λογική χαλάρωση των παικτών του Μπαρτζώκα. Η Γκραν Κανάρια βρήκε κάποια μακρινά σουτ και έριξε κάπως τη διαφορά.