Ήταν μέχρι να... πάρει μπροστά!

4668997 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 11/21 τρίποντα στην Πάτρα και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη κόντρα στον Προμηθέα με 86-69 και να διατηρήσει το αήττητο στην Basket League. Κορυφαίος ο Νίκος Παππάς, διακρίθηκαν Καλάθης και Τόμας.

Λίγο πριν μας αποχαιρετήσει το 2018 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το... δικό του ρεβεγιόν στην Πάτρα σκοράροντας κατά βούληση έξω από τα 6.75 μέτρα. Ένας τομέας όπου φέτος δείχνει να υστερεί αρκετά, αλλά μετά την έλευση του Ρικ Πιτίνο φάνηκε να αλλάζει άρδην η ψυχολογία όλων των παικτών.

Το τελικό 86-69 οφείλεται κυρίως στο δεύτερο μισό του αγώνα όπου οι «πράσινοι» είχαν φτάσει τον δείκτη του σκορ στο +22 (82-60) έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 47-24! Ο Νίκος Παππάς με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για την εύκολη -όπως αποδείχθηκε- νίκη του «τριφυλλιού» ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Νικ Καλάθη (12π., 8ασ.) και ΝτεΣόν Τόμας (14π., 5ρ.)

Πλέον οι «πράσινοι» μπορούν να προετοιμαστούν πολύ πιο ήρεμα ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ (4/1) για την EuroLeague. Για τον Προμηθέα ήταν εκπληκτικός ο Ρίον Μπράουν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Όπως φάνηκε από το πρώτο μισό του αγώνα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν... μείνει ακόμα στο παιχνίδι της περασμένης Παρασκευής και τη νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Επιθετικά το πρόβλημα ήταν αρκετά μεγάλο, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16 πόντους (21-16) έχοντας 7/15 εντός παιδιάς. Ο Προμηθέας δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη και φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις «πράσινες» αδυναμίες, ειδικά μέσα στο καλάθι απ' όπου πήρε και τους περισσότερους πόντους έχοντας 7/10 δίποντα. Ο Ρίον Μπράουν αποτέλεσε τον μεγάλο «πονοκέφαλο» της άμυνας του «τριφυλλιού» ενώ οι Πατρινοί «έβγαλαν» πολλές εντυπωσιακές φάσεις, τόσο με τον Τσαϊρέλη, όσο με τους Μπράουν και Λίποβι που κάρφωναν με... μανία στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα του Ρικ Πιτίνο θύμισε λίγο από την άμυνα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την ώρα που οι Παππάς και Τόμας οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα. Με ένα σερί 8-0 άλλαξε άρδην η εικόνα του αγώνα (21-24 στο 13') αλλά και πάλι παρουσιάστηκε πρόβλημα στην επίθεση. Το σκορ παρέμεινε χαμηλά και αυτό φάνηκε με το 13-19 των «πρασίνων» στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 9/16 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/6 βολές, 12-0 ριμπάουντ, 11 ασίστ και μόλις 2 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε αντίστοιχα 9/18 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5/8 βολές, 18-4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και... 7 λάθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και φρόντισε να στείλει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-50 στο 26') και να μην... πτοηθεί από τις εμπνεύσεις και τα δύσκολα καλάθια του Μπράουν (45-50 στο 27') Ο Παππάς συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει, ο Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του με αποτέλεσμα να φτάσει ο Παναθηναϊκός και στο +14 (61-47) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (50-61).

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το παιχνίδι είχε ήδη... τελειώσει! Ο Παππάς συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 μέτρα (5/7τρ.) και μετά το +17 (50-67 στο 32') η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους (60-82 στο 36') με τους «πράσινους» να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι από την περιφέρεια τελειώνοντας το ματς με 11/21 τρίποντα.