Μακάμπι και Μπαρτσελόνα πήραν τα ντέρμπι με Αρμάνι και Εφές!

mike james ax armani exchange olimpia milan eb18 1

«Ψυχοβγαλτική» νίκη για την Μακάμπι (5-10) του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο (7-8) με 94-92, για την 15η αγωιστική της Euroleague.

Άγρια... ομορφιά είχε το Μακάμπι - Αρμάνι, με τις ομάδες να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διεκδίκησε μέχρι το φινάλε τη νίκη στην έδρα της  και πήρε... ανάσα, φτάνοντας τις 5 νίκες στην Euroleague.

Πέντε παίκτες της Αρμάνι ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Νεμάνια Νέντοβιτς (17π.). Ο Μάικ Τζέιμς είχε 16 πόντους (5/11 σουτ) και 8 ασίστ.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 10-4 (4') στο ματς, αλλά η Αρμάνι έτρεξε σερί κι έφτασε στο 10-18 (7'), με τον Ζούσμαν να μειώνει στο 10' (21-24). Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Τελ Αβίβ έκανε σερί 10-0 και πέρασε ξανά μπροστά (31-26, 13'), οι Ιταλοί αντέδρασαν (42-46, 19') και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 46-48 στο ημίχρονο (20').

Μακάμπι και Αρμάνι έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο (29-27 επιμέρους), η μία έδινε... απαντήσεις στα καλάθια της άλλης και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση στο τέλος της περιόδου (75-75, 30').

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Μιλάνο πήρε ένα μικρό προβάδισμα (78-81, 34'), αλλά ο Ο' Μπράιαντ ισοφάρισε ξανά πίσω από τα 6.75 (83-83, 35'). Το ματς πήγαινε πόντο - πόντο, με τους Τάιους (2/2 βολές) και Ρέι (1/2 βολέ) να κάνουν το 94-92 και τον Μπρουκς να αστοχεί σε τρίποντο (40').

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 80-65

Η Αναντολού Εφές (9-6)... κατέρρευσε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Μπαρτσελόνα (8-7) ολοκλήρωσε το comeback κι επικράτησε με 80-65.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά μόλις 15 στο δεύτερο ημίχρονο (7 στην τρίτη περίοδο, 8 στην τέταρτη) κόντρα στην Μπαρτσελόνα που ανέβασε στροφές κι έφτασε στην όγδοη εφετινή νίκη της στην EuroLeague.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά κουβάλησε επιθετικά την Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau Blaugrana, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 12-19 στο 4'42" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πήρε πόντους με τα μακρινά σουτ των Σέιν Λάρκιν και Μπροκ Μότουμ κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 23-29. Ο Μότουμ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-33, 11'53") κι εν συνεχεία σκόραρε για το +17 (25-42, 14'08") για την Εφές που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-50. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Οριόλα, ο Ρίμπας έφερε το ματς στα ίσα (53-53) και ο Σεραφέν έβαλε τους Καταλανούς στη θέση του οδηγού, διαμορφώνοντας το 56-55 στο 28'25". Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε επιμέρους σκορ 20-7 στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 59-57. Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν επιθετικά, η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τις κακές επιλογές των Τούρκων, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε κι επικρατώντας με 80-65.

Χίμκι - Μπασκόνια 77-85

Η Μπασκόνια (7-8) μπήκε σε τροχιά PlayOffs καθώς επικράτησε της Χίμκι (5-10) στη Μόσχα με 77-85 αφού πρώτα την παρέσυρε στο ρυθμό της. Ο αγώνας διακόπηκε για 20 λεπτά καθώς σε μια προσπάθειά του να καρφώσει, ο Τόρνικε Σενγκέλια ράγισε το ταμπλό!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αγωνίστηκε δίχως τους Αλεξέι Σβεντ, Άντονι Γκιλ κι ένιωσε τις απουσίες της καθώς στο κρίσιμο σημείο μάταια αναζήτησε έναν ηγέτη. Για την Μπασκόνια δεν έπαιξε ο Τζέισον Γκρέιντζερ αλλά οι Χουέρτας, Βιλντόζα τα πήγαν περίφημα στο δημιουργικό κομμάτι.

Η Μπασκόνια άγγιξε την τελειότητα στο πρώτο δεκάλεπτο βρίσκοντας πολλούς πόντους στο transition game, εκτελώντας με συνέπεια έξω από τα 6.75 κι έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Σάβον Σιλντς καθώς σ’ αυτό το διάστημα σημείωσε 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία στα σουτ. Γι’ αυτό προηγήθηκε με 0-7 (2’) αλλά και με 6/15 στα μισά της περιόδου. Εκεί, η Χίμκι έβγαλε αντίδραση μέσα κυρίως από την άμυνά της (15-17) αλλά χτυπώντας και πάλι στο transition, η Μπασκόνια απέκτησε διαφορά οκτώ πόντων (19-27) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 15 πόντων (21-36) μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου καθώς στην εξίσωση του παιχνιδιού μπήκαν και οι Τζάνινγκ, Χουέρτας. Η Χίμκι βρήκε τον ηγέτη που αναζητούσε στο πρόσωπο του Στεφάν Μάρκοβιτς. Η εκτέλεση αλλά και η δημιουργία του Σέρβου σε συνδυασμό με τις άμυνες του Βιάλτσεφ στοιχειοθέτησαν την αντίδραση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα η οποία με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε σε 36-43 στο ημίχρονο.

Το ράγισμα του ταμπλό – έπειτα από άτσαλη προσπάθεια του Σενγκέλια να καρφώσει την μπάλα στο καλάθι – έπειτα από περίπου δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο μάλλον ήταν η φάση που άλλαξε το παιχνίδι. Γιατί μετά την 20λεπτη διακοπή η Χίμκι ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και μείωσε σε 42-45. Αν οι γηπεδούχοι αξιοποιούσαν τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί νωρίτερα (54-52, 29’). Η περίοδος έκλεισε με ένα εκπληκτικό τρίποντο (58-57) από τον Σεργκέι Μόνια πάνω σε άμυνα και από απόσταση μεγαλύτερη των επτά μέτρων.

Στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου η Μπασκόνια έκανε 0-7 σερί (58-64) παίρνοντας ψυχολογία αλλά και μια μικρή διαφορά η οποία έφθασε στα επίπεδα των 10 πόντων (65-75, 34:30) αλλά και των 15 πόντων (67-82, 36’). Η Χίμκι έκανε την τελευταία προσπάθεια επιστροφής, μείωσε σε 77-84, 47’’ πριν το τέλος, αλλά ένα άστοχο τρίποντο του Κρόκερ έγραψε ουσιαστικά τον επίλογο του αγώνα.