Του έπεσε... βαριά η γαλοπούλα

2049476 1

Ο Ολυμπιακός ξέχασε τον καλό εαυτό του στο... χριστουγεννιάτικο τραπέζι και γνώρισε μια απρόσμενη ήττα από την ουραγό της Euroleague, Νταρουσάφακα (79-75).

Μόνο για πέντε λεπτά έπαιξε καλό μπάσκετ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και συγκεκριμένα από το 25’ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου από το -19 (58-39) μείωσε στο -7 (60-53). Με κάποιους ηρωισμούς του Στρέλνιεκς στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες μείωσαν στο καλάθι (76-74), στα 15'' πριν τη λήξη, αλλά δεν ήταν αρκετό, όπως αποδείχθηκε.

Ο Λετονός γκαρντ ήταν από τους… διασωθέντες στο «ναυάγιο» του Ολυμπιακού, με 15 πόντους, με τον ΛεΝτέι να είχε 12, τον Παπανικολάου 11 και τον Πρίντεζη 10.  Από την Νταρουσάφακα, η οποία ανέβηκε στο 2-13 και είχε διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Ντάγκλας με 19 πόντους και 9 ασίστ, με τον Πέινερς να είχε 16, με 9 ριμπάουντ.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε με ένα γκαρντ και τρεις φόργουορντ, έχοντας και τον Γιάνις Τίμα στο παρκέ, όμως το σχήμα δεν του βγήκε. Μάλιστα, άλλαξε τον Λετονό φόργουορντ στο 2'. Η «Νταρού» όσο περνούσε η ώρα εδραίωνε την κατοχή της (10-6 στο 5', 14-9 στο 7' και 20-9 στο 8'), έχοντας μικρά σερί. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν συγκέντρωση, έπαιζαν κακή άμυνα, είχαν 5/19 σουτ και βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά και double score στο δεκάλεπτο (24-12 στο 10').

Οι γηπεδούχοι με το... πόδι στο γκάζι έφτασαν στο +17 στο 13' (31-14), με τον Ολυμπιακό να έχει 1/9 τρίποντα και τον Ζάνις Πέινερς να μετράει 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες «ακούμπησαν» μπάλες στον Μιλουτίνοφ και τον ΛεΝτέι και μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (35-24), αλλά η Νταρουσάφακα συνέχισε να παίζει καλή άμυνα. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ουίλιαμς Γκος και την αστοχία των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια με +11 (42-31). Εξαιρετική δουλειά για τους Τούρκους έκανε και ο Τόνεϊ Ντάγκλας (10π., 4ασ., 3κλ.).

Η συγκεντρωμένη Νταρουσάφακα, που έπαιζε σκληρή άμυνα και ανάγκαζε τον Ολυμπιακό να... ματώνει για κάθε καλάθι έφτασε μέχρι και το +19 (58-39 στο 25'), με τον Ντέιβιντ Μπλατ να μην παίρνει λύσεις από τους γκαρντ του. Όμως, όταν πέρασε στο παρκέ η second unit του Σελτσούκ Ερνάκ τα... θαλάσσωσε. Δύο τάπες από Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι ακολουθήθηκαν από 2/2 τρίποντα του Στρέλνιεκς και η ελληνική ομάδα βρήκε σφιγμό. Ο Ουίλιαμς - Γκος μπήκε στην επιθετική εξίσωση και οι «ερυθρόλευκοι» από το -19 έκλεισαν την περίοδο στο -7.

Ο Ντάγκλας ήταν... παντού σε άμυνα και επίθεση και οι γηπεδούχοι πήραν νέα διψήφια διαφορά στο 32' (66-55). Σαν να μην έφτασαν όλα τα προβλήματα των φιλοξενούμενων, ο Πέινερς έβαλε τρίποντο και φάουλ στο 34' (72-60). Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε αντίδραση δια χειρός Στρέλνιεκς, αφού άρχισε να παίζει σκληρή άμυνα (72-67 στο 37'). Πρίντεζης και Ουίλιαμς - Γκος συνδυάστηκαν στις δύο πλευρές του παρκέ και η διαφορά έπεσε σε απόσταση βολής (72-69) με τον Σπανούλη να είναι στον πάγκο. Ο Ντάγκλας βρήκε σκορ για τους γηπεδούχους, οι Ουίλιαμς Γκος - ΛεΝτέι πήραν δύο κακές επιλογές και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της «Νταρού». Ο Στρέλνιεκς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, ο Ντάγκλας είχε 1/2β., όμως το ίδιο (1/2β.) έκανε και ο «Πριντ», με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη.