«Μπαμ» του Χολαργού στο Αλεξάνδρειο!

2048275 1

Νέα ήττα σοκ για τον Άρη (58-59), τον βάζει πλέον σε μεγάλους μπελάδες για την παραμονή. Οι «κίτρινοι» παρότι προηγήθηκαν με 17 πόντους, πέτυχαν μόλις 22 πόντους στο δεύτερο μέρος και και το καλάθι του Αγκμπελέσε στα 3’’ τον έπνιξε ακόμα περισσότερο...

Ο Άρης έφτασε στο +15 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως στην τρίτη περίοδο ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε στο +1 και το ματς έγινε «θρίλερ» μέχρι να φτάσουμε στις δύο τελευταίες φάσεις.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λαβ με 14 και Αγκμπελέσε με 10 πόντους. Γα τους «κίτρινους», ξεχώρισαν ο Μπελ με 14 και ΜακΓκι με 10 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα Άρης και Χολαργός συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το σημείο που ο Γκάρι Μπελ πήρε το… όπλο του. Ο Αμερικανός των «κιτρίνων» είχε εννέα συνεχόμενους πόντους και το σκορ έγινε 17-10, 72 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Αλλά ο Άρης δεν σταμάτησε εκεί, προηγήθηκε με 22-10, χάρη σε ένα επιμέρους σερί 16-4.1

Ο Άρης συνέχισε όπως τελείωσε στην πρώτη περίοδο, με τον Σλαφτσάκη να κάνει το 25-10 και να στέλνει την διαφορά στους 15 πόντους. Οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν… συντήρηση στα επόμενα λεπτά, ενώ έφτασαν και στο +17 (31-14), που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά. Ο Χολαργός αντέδρασε όμως και με ένα 7-0 μείωσε σε 31-22, με την διαφορά στους εννέα για τον Άρη με την λήξη του ημιχρόνου (36-27)

Ο Χολαργός μπήκε με στόχο να επιστρέψει στον αγώνα και το πέτυχε μέσα σε περίπου δύο λεπτά, όταν έκανε ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 36-34. Ο Άρης είχε επιθετικό πρόβλημα, σκόραρε μετά από 4’ 30’’ λεπτά και έδειξε να βρίσκει ρυθμό όταν και προηγήθηκε με 41-34 στο 16ο. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, το αντίθετο μάλιστα και με ένα σερί 8-0, προηγήθηκαν με 41-42, πριν το 44-42 του 30ου λεπτού.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης προηγήθηκε με 47-42 αλλά ο Χολαργός επέστρεψε και πάλι στο σκορ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, μιας και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Φλιώνης έκανε το 56-55, ο Λοβ το 56-57 στα 36 δευτερόλεπτα, με τον Μποχωρίδη να κάνει το 58-57 με δύο βολές στα 23 δευτερόλεπτα. Ο Χολαργός είχε την τελευταία επίθεση και ο Αγκμπελέσε πήρε την μπάλα κάτω από το καλάθι και σκόραρε για το 58-59, με τρία δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Βεργίνης κλήθηκε να πάρει το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε…