Δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε από το Λαύριο ο Προμηθέας!

layrio

Ο Προμηθέας κινδύνευσε με ήττα στο Λαύριο εξαιτίας της κακής του απόδοσης στην τρίτη περίοδο, ωστόσο έδειξε το κατάλληλο αγωνιστικό πρόσωπο στο φινάλε παίρνοντας τη νίκη  με 73-85.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του ματς, πλην του τρίτου δεκαλέπτου όπου η ομάδα του Σερέλη αντέδρασε και πλησίασε. Ωστόσο, ο Μέιερ στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου και οι Γκίκας-Τσαϊρέλης στη συνέχεια, έδωσαν το ροζ φύλλο.

Οι Αμερικανοί της ομάδας του Μάκη Γιατρά, Έλις (14π., 9ριμπ.) και Μπράουν (14π.) είχαν καθοριστική συμβολή, με τον Γκίκα ηγείται στο σκοράρισμα με 17 πόντους. Όσον αφορά το Λαύριο (3-7), κρατά την αντίδραση του τρίτου δεκαλέπτου με τον Μιλόσεβιτς (14π.) και τον Κακλαμανάκη (12π., 9ριμπ.) να διακρίνονται για τους ηττημένους

Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16 πόντων (25-41) με το καλάθι του Μπράουντ. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 35-45, 1 λεπτό πριν το τέλος της 2ης περιόδου. Η ομάδα του Γιατρά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 ασίστ αντί 5 του Λαυρίου.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Έλις έκανε το 40-51 στο 21”, αλλά το Λαύριο έτρεξε σερί 12-0 και πέρασε μπροστά με 52-51 χάρη στο καλάθι του Λαμπ. Ο Χολ έγραψε το 55-59, αλλά ο Λούντζης με τρεις βολές μείωσε σε 58-59 στο 30'.

Ο Μέιερ με 7 σερί πόντους έκανε το 62-72 στο 36' και έβαλε δύσκολα στο Λαύριο. Σε διψήφια διαφορά πήγε το ματς ο Γκίκας (66-78) στο 38'. Το ματς κλείδωσε ένα λεπτό πριν το τέλος, αφού ο Τσαϊρέλης έκανε το 71-83 στο 39'.

Tα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-59, 73-85