Διατήρησε το αήττητο στην Λήμνο ο Ήφαιστος!

2047645 1

Η Κύμη ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ήφαιστος από το 15ο λεπτό και μετά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και παρά τα «ξεσπάσματα» των φιλοξενούμενων έφτασε στη νίκη (81-74) και παρέμεινε αήττητος στη Λήμνο.

Παρά το γεγονός πως οι νησιώτες πήγαν να κάνουν τα εύκολα-δύσκολα προς το φινάλε του αγώνα, διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους με 5/5 με πρωταγωνιστή τον Έβανς που έκανε νταμπλ-ντάμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ουάσινγκτον με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Το παιχνίδι κρίθηκε από τα μισά της 2ης περιόδου, μέχρι τα μισά της 3ης, όταν οι γηπεδούχοι σε 9:45 σε αυτό το διάστημα, έκαναν ένα 21-0.

Αγχωμένες παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στο πρόσωπο του Τουντζιαράκη (14-19, 8'). Με σερί 8-0 οι παίκτες του Μανωλόπουλου κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 22-19 (12΄). Ο Ήφαιστος είχε βρει ρυθμό ενώ στην άλλη πλευρά οι παίκτες της Κύμης έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (33-27, 19').

Με οδηγό τους Μπρέιζελτον και Φρεϊμάνις οι νησιώτες βρέθηκαν με προβάδισμα διψήφιας διαφοράς πόντων (43-27, 24'). Η Κύμη δεν έπαιζε καθόλου καλό μπάσκετ. Κακή άμυνα, αδυναμία στα ριμπάουντ, βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση κι έτσι οι γηπεδούχοι... ξεμάκραιναν (50-33, 28').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να αντιδράσουν με τον Λιούις να προσφέρει σκορ (57-49, 34'). Τα τρίποντα όμως από Σμιθ και Μπρέιζελτον πρόσφεραν ηρεμία στον Ήφαιστο (63-49, 36') που έφτασε τελικά άνετα στη νίκη παρά τα τρίποντα των Ουάσινγκτον και Σττυλιανού στα τελευταία δευτερόλεπτα (78-74, 10'' πριν τη λήξη)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74