Ήταν... Κολοσσός στο ντέρμπι της ουράς!

kolossos

Την δεύτερη νίκη του στην φετινή Basket League σημείωσε με αντίπαλο το Ρέθυμνο ο Κολοσσός Ρόδου (74-63), αποτέλεσμα που του δίνει σημαντική ώθηση στην μάχη αποφυγής του υποβιβασμού.

Κορυφαίοι οι Πίνκστον και Μπράουνινγκ με 14 πόντους, αλλά και ο Γκιμπς με 13, για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, ο οποίος πανηγύρισε και το πρώτο του ροζ φύλλο στον πάγκο των «θαλασσί». Από τους Κρητικούς έκανε ό,τι μπορούσε ο Μπαρτ με 21 πόντους.

Ο Κολοσσός πήρε γρήγορα διαφορά στο ματς (12-4, 4'), με τον Μπαρτ να μειώνει στο δεκάλεπτο (18-11, 10). Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου πλησίασε κι άλλο (20-16, 14'), αλλά εκεί οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί και πήγαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (27-16, 16'), για να δώσει ο Γκιμπς μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του στο ημίχρονο (36-21, 20').

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα (41-24, 22'), Τζόνσον και Μπαρτ βρήκαν λύσεις επιθετικά (52-40, 27'), αλλά η ομάδα της Ρόδου συνέχιζε στο ρυθμό της (59-41, 30'). Οι παίκτες του Φλεβαράκη πήγαν την διαφορά και στο + 20 (66-46, 33'), οι Κρητικοί έκαναν σερί (66-57, 37'), ο Μπράουνινγκ πέτυχε κρίσιμο τρίποντο (69-57, 38') και ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη (74-63).

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63.