Βαθιά... ανάσα για το Ρέθυμνο!

ixxix

Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League σημείωσε το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς επικράτησε στην έδρα του, της Κύμης με 78-64. Πλέον οι Κρητικοί ανέβηκαν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ άφησαν πίσω τους την ομάδα της Εύβοιας.

Η ομάδα του Ρεθύμνου που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κυριάρχησε στα ριμπάουντ καθώς είχαν 38 έναντι 25 ενώ από αυτά τα 13 ήταν επιθετικά. Παράλληλα οι γηπεδούχοι είχαν 18 πόντους στον αιφνιδιασμό και άλλους 13 από δεύτερες επιθέσεις τη στιγμή που η Κύμη τελείωσε με 11 και 4 αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και ήδη με τη συμπλήρωση των πρώτων τριών λεπτών προηγούνταν με 8-0. Η Κύμη μείωσε με τον Χόρτον σε 14-8 αλλά και πάλι οι Κρητικοί άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στο +11, με τον Τζόνσον να κάνει το 21-10 στο 7'. Οι Ευβοιώτες ωστόσο με πέντε πόντους τους Σαγκς μείωσαν ως και το 23-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Μπαρτ να σημειώνει επτά γρήγορους πόντους το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμά του (33-25 στο 13') ενώ με τον Τζόνσον να παίρνει τη σκυτάλη και να σημειώνει επτά αναπάντητους συνεχόμενους πόντους ξέφυγε στο 15' με 40-27. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 48-38.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο η Κύμη άρχισε με ένα επιμέρους σκορ 9-2 που την έφερε σε απόσταση αναπνοής (50-47) στο 23'. Η διαφορά μειώθηκε κι άλλο με τον Σαγκς να ευτσοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 53-52 στο 27' όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 61-52.

Ο Λιούις παρότι έκανε πολλά λάθη (τελείωσε με 7) με τις εύστοχες ελεύθερες βολές κράτησε την Κύμη κοντά στο σκορ (66-58 στο 35), αλλά οι γηπεδούχοι με τους Μπαρτ και Τζόνσον έτρεξαν ένα νέο σερί 7-0 που τους έφερε στο +15 (73-58) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Παρά τα τρίποντα των Σαγκς και Στυλιανού το Ρέθυμνο κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64