Συνεχίζει τις... πτήσεις η ΑΕΚ!

gkrifin 0

Μια επιβλητική για 25 λεπτά ΑΕΚ, επικράτησε 83-64 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις!

Η ομάδα του Μπάνκι ενθουσίασε με την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ.

Κάπως έτσι έφτασε στην 9η διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και 5η σερί στην Basket League, όπου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-2. Κορυφαίοι για την «Ένωση» οι Χάντερ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σάκοτα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις (12 πόντοι), καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Γκρίφιν (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σερέλη υπέστη την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στο 3-6. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Μιλόσεβιτς (14 πόντοι), Κακλαμανάκης (10 πόντοι). Η ΑΕΚ πήρε περισσότερα ριμπάουντ (47, με 14 επιθετικά), μείωσε τα λάθη στο δεύτερο μέρος (14, τα 10 στο πρώτο) και είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (59%). Το σερί 11-0 της δεύτερης περιόδου έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα και δεν το έχασε ξανά. Όταν ο Μιλόσεβιτς μείωσε (39-33, 22'), η ΑΕΚ ανέβασε... στροφές και λίγο αργότερα το τρίποντο του Σάκοτα (55-42, 27') έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Λαυρίου για κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64.