H Ρεάλ έκανε... πλάκα στην Μπαρτσελόνα!

duuw6o8w0aa87jq 1

Η Ρεάλ σκόρπισε την Μπαρτσελόνα στο Clásico της EuroLeague, επικρατώντας με 92-65 πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Μαδρίτη (19/12)!

Οι Μαδριλένοι μπήκαν από την αρχή με τη... βελόνα στο κόκκινο, έκαναν επιμέρους σκορ 31-13 στη δεύτερη περίοδο, διατήρησαν διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε κι ανέβηκαν στο 10-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας τους «μπλαουγκράνα» στο 6-6.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου ο Άνταμ Χάνγκα σκόραρε για το 15-14 στο 6'52" ωστόσο ο Άντονι Ράντολφ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας το 22-15 στο 8'53" και φτάνοντας τους 13 πόντους με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-17 σουτάροντας με 62.5% στο δίποντο (5/8) και 44.4% στο τρίποντο (4/9) κόντρα στην Μπαρτσελόνα που μάζεψε μόλις 3 ριμπάουντ.

Στη συνέχεια ο Τζέισι Κάρολ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα με 2/2 βολές (34-23) κι εν συνεχεία έκανε το 50-30. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα... εξωφρενικό τρίποντο του Φακούντο Καμπάτσο από τη μια μπασκέτα στην άλλη χωρίς φόρα (53-50)! Η ομάδα του Πέσιτς βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Ερτέλ, Κλαβέρ (64-47, 26'33"), ο Σμιτς έριξε τη διαφορά στους 15 (64-49) όμως η Ρεάλ αποκατέστησε άμεσα την τάξη (69-50, 30'). Ο Τόμπκινς σκόραρε για το +30 (92-62, 39'17") και η «Βασίλισσα» επικράτησε με 92-65. Η Ρεάλ σούταρε με 68.8% στο δίποντο (22/32), κατέβασε 34 ριμπάουντ και μοίρασε 20 ασίστ, επιβάλοντας τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά.

Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι Μιλάνο 92-85

Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι Μιλάνο 92-85 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 92-85 στην Πόλη και έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague. Ο Γκούντουριτς «καθάρισε» στο τέλος, εξαιρετικοί Βέσελι και Λοβέρν.

Έχει πάρει φόρα η τουρκική ομάδα και δεν λέει να σταματήσει με τίποτα και πουθενά! Μία εβδομάδα μετά το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, η Φενέρ επιβλήθηκε και της Αρμάνι Μιλάνο με 92-85 με αποτέλεσμα να στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 νίκες σε 12 παιχνίδια.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν εκείνος που είχε τις απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς στο τέλος του αγώνα και παρά την προσπάθεια του Αμερικανού να βάλει την Αρμάνι στο ματς μειώνοντας σε 81-79, ο Σέρβος γκαρντ/φόργουορντ με δύο σερί τρίποτα έριξε τους τίτλους τέλους στο ματς. Συνολικά μέτρησε 20 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ πολλή δουλειά έκαναν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Γιαν Βέσελι (17π., 6/8δίπ., 5/6β., 5ρ.) και Ζοφρί Λοβέρν (15π., 7/7δίπ.)

Για την Αρμάνι ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους 31 πόντους έχοντας 5/10 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3/3 βολές και 6 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Κουζμίνσκας.

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με 21-15 χάρη στο καλό ξεκίνημα του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος είχε προλάβει να πετύχει τους επτά πόντους της ομάδας του. Αντίθετα η Φενέρ έδειξε εκνευρισμό στο παιχνίδι της και ήταν άστοχη σε αυτό το διάστημα, κάτι που άρχισε να αλλάζει από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Με ένα επιμέρους 15-7 με Βέσελι και Λοβέρν, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρους τους κατάσταση και πήραν τα ηνία στο ματς (30-28) στο 15'. Μάλιστα έφτασαν και στο +5 (38-33) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι του Γκουντάιτις έφεραν το ματς στα ίσια (40-40) με την ολοκήρωση του πρώτου μισού του αγώνα.

Η Φενέρ ωστόσο ήταν αποφασισμένη να... καθαρίσει όσο το δυνατόν συντομότερο και φρόντισε να μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, στηριζόμενη στην καλή της άμυνα. Όπερ και εγένετο. Με ένα 18-9 πήρε διαφορά εννέα πόντων (58-49 στο 27') με το δίδυμο Βέσελι-Λοβέρν να... συνεχίζει τον χαβά του! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (65-55) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (67-58) με τη Φενέρ να έχει 70% στα δίποντα (21/30) και την Αρμάνι να περιορίζεται σε... 5/22 τρίποντα!

Μια... από τα ίδια και στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου η Φενέρ έστειλε τη διαφορά στο +12 (77-65 στο 35') έχοντας... πάρει τα πάνω του και ο Μάρκο Γκούντουριτς. Όμως, και παρά το γεγονός που οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, ανέλαβε εκ νέου δράση ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ με προσωπικές ενέργειες οδήγησε την Αρμάνι σε ένα επιμέρους 14-4 (!) σε διάστημα τριών λεπτών «ψαλιδίζοντας» τον δείκτη του σκορ στους δύο πόντους (81-79) στο 38'. Η απάντηση στα τρίποντα του Τζέιμς ήταν το σουτ του Γκούντουριτς έξω από τα 6.75 στο 01:40 για το τέλος με το οποίο έφερε εκ νέου τη Φενέρ στο +5 (84-79). Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκούντουριτς με νέο τρίποντο 01:10 πριν από τη λήξη (87-79) «καθάρισε» το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του.

ΤΣΣΚΑ-Χίμκι 88-74

ΤΣΣΚΑ-Χίμκι 88-74 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Χίμκι του Μπαρτζώκα, αφού επικράτησε άνετα με 88-74 και ανέβηκε στο 10-2 στη Euroleague. Πρώτος σκόρερ ο Χάκετ με 14 πόντους.

πόλυτη κυρίαρχος της ρωσικής μάχης ήταν η ΤΣΣΚΑ. Το σύνολο του Ιτούδη... καθάρισε την Χίμκι με 88-74 του Μπαρτζώκα και ανέβηκε στο 10-2 στη Euroleague. Aπό την άλλη οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-8.Κατά τη διάρκεια του ματς ο Νάντο Ντε Κολό έγινε ο 2ος σκόρερ στην ιστορία των Ρώσων.Ο Χάκετ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους για τους Ρώσους. Για τους ηττημένους ο Μάρκοβιτς είχε 18.

Η Χίμκι μπήκε καλά στο ματς και με τον Κρόκερ προηγήθηκε με 9-11 στο 3'. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε γρήγορα και πέρασε μπροστά με 18-13, αφού ο Σέρχιο έβαλε 5 σερί πόντους. H oμάδα του Ιτούδη αύξησε κι άλλο το προβάδισμα της στο δεκάλεπτο, με τους Σέρχιο και Χάινς να γράφουν το 24-17.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς και ο Μπολομπόι εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (31-20) στο 12'. Η ομάδα του Μπαρτζώκα επέστρεψε και με τον Μίκι μείωσε στους 4 (34-30). Ο Χάκετ έδινε πολλές λύσεις στην ΤΣΣΚΑ και έκανε το 43-34 στο 19'. Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Χίμκι έμεινε στο 4/13 (30%).

Ο Χάινς ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοκο και άυξησε το προβάδισμα της ομάδας του στους 14 (58-44). Η ομάδα του Ιτούδη επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της και έφτασε στο +20 (64-44) με τον Κουρμπάνοφ. O Σέρχιο ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου (75-53).

Ο Χάκετ κατάφερε να σκοράρει για τρεις, κάνοντας το 83-62 στο 34' και το ματς δεν είχε... γυρισμό για την Χίμκι. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε ένα άνετο και πήγε στο 10-2.

Μακάμπι - Μπασκόνια 79-81

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Πουαριέ κι ένα λάθος του Ουίλμπεκιν έγραψαν τον επίλογο ενός θρίλερ όπου η Μπασκόνια δραπέτευσε από το Τελ Αβίβ νικώντας τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 79-81.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού έφτασε κοντά στην 3η διαδοχική νίκη της, αλλά στην τελική ευθεία είδε τον Γάλλο σέντερ της Μπασκόνια να καρφώνει εντυπωσιακά στο καλάθι της και τον Σκότι Ουίλμπεκιν να μπερδεύτηκε στην τελευταία επίθεση των 11 δευτερολέπτων.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τη Μακάμπι καθώς προηγήθηκε με 10-4 έπειτα από τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα, στη συνέχεια όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την αδυναμία στο αμυντικό transition έφεραν προβλήματα. Γιατί η Μπασκόνια, με κορυφαίο τον Σενγκέιλα, έτρεξε 0-9 σερί σε περίπου 100 δευτερόλεπτα, προηγήθηκε με 10-13 και με 17-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Βάσκοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου (17-24) για να ακολουθήσει 13-0 σερί της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά κι ένα «νεκρό» πεντάλεπτο για την Μπασκόνια (30-24 μετά το 15’). Και πάλι με όπλο το transition, η Μπασκόνια επέστρεψε (32-33, 17’) αλλά οι άμυνες του ΝτεΆντρε Κέιν και η απάντηση με το ίδιο νόμισμα από τη Μακάμπι την οδήγησαν στο +5 (41-36) στο ημίχρονο, με τον Κέντρικ Ρέι να καλύπτει τη μέτρια αγωνιστική παρουσία του Ουίλμπεκιν.

Ο Αμερικανός είχε άλλη εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ο’ Μπράιαντ έδωσε λύσεις και ο Μάικλ Ρολ δημιουργία. Σε συνδυασμό με τη σταθερή άμυνα αλλά και τη βελτίωσε στο μακρινό σουτ, η Μακάμπι προηγήθηκε με 55-45 (25’) και θα μπορούσε να είχε ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά αν είχε ελέγξει τη δράση του Πουαγιέ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με +7 (61-54) για τη Μακάμπι κι έπειτα από εύστοχο σουτ του Σενγκέιλα, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα για τη Μακάμπι ήταν τα φάουλ των Μπλακ, Ο’ Μπράιαντ.

Ο τελευταίος αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παρκέ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έχοντας συμπληρώσει τα πέντε φάουλ. Η Μακάμπι ξέμεινε από ποιότητα στους ψηλούς κι αυτό εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια κάνοντας 0-8 σερί (61-60, 31:30). Η εξυπνάδα του Μάικλ Ρολ και τα τρίποντα των Κέιν, Ουίλμπεκιν οδήγησαν τη Μακάμπι στο +7 (71-64, 35’). Τα τρίποντα επίσης κράτησαν όρθια την Μπασκόνια καθώς τα 2/2 του Τζάνινγκ μείωσαν σε 71-70 (36’), ενώ η Μακάμπι αναγκάστηκε να αγωνιστεί στο τελευταίο τετράλεπτο χωρίς και τον Μπλακ. Η Μπασκόνια είχε περισσότερη λογική στο παιχνίδι της στα τελευταία τέσσερα λεπτά, πέρασε την μπάλα στον Σενγκέιλα και βρέθηκε στο +3 (76-79), 144’’ πριν το τέλος. Μια ελεύθερη βολή από τον Τάιους κι άλλες δύο από τον Κέιν έφεραν την απόλυτη ισορροπία (79-79), μισό λεπτό πριν το τέλος. Μια φοβερή συνεργασία που κατέληξε σε επιβλητική κάρφωμα του Πουαριέ έδωσε προβάδισμα (79-81) στην Μπασκόνια. Στην τελευταία επίθεση των 11 δευτερόλεπτων, η αναποφασιστικότητα του Ουίλμπεκιν καταδίκασε την ομάδα του.