ΑΕΚάρα και στα Ιεροσόλυμα!

65676

Με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να κάνει «όργια» στο ντέρμπι του BCL κόντρα στην Χάποελ, η ΑΕΚ άνοιξε τα φτερά της στα Ιεροσόλυμα και επικράτησε με 83-70! Μάλιστα υπάρκαλυψε το -4 από την ήττα του ΟΑΚΑ.

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε πράγματα και θαύματα έχοντας 23 πόντους με 10/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε μια... ηγετική εμφάνιση. Ο Αμερικανός είχε συμπαραστάτες τους Χάντερ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σαντ Ρος (12 πόντοι και καλές άμυνες), αλλά και τον Ντούσαν Σάκοτα (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Η «Βασίλισσα» (7-1) έκανε μεγάλη εμφάνιση  και είναι πρώτη και με διαφορά στον Γ' Όμιλο.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση. Η Ένωση βρήκε λύσεις από Σάκοτα, Σαντ Ρος και Γκρίφιν και με το... καλημέρα πήρε τα ηνία (6-13, 3'). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Γκρίφιν να αναλαμβάνει δράση και με τρομερή ευστοχία η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (11-22, 5'),. Ο Λαρεντζάκης ήταν ορεξάτος και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (11-27, 6'). Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ανέλαβε δράση για την Χάποελ και οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά με επί μέρους 11-2 στο τέλος του δεκαλέπτου (22-29).

Το τρίποντο του Μπράουν στο τέλος του δεκαλέπτου άλλαξε πλήρως το τοπίο. Η Χάποελ μπήκε με φόρα στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση... βολής χάρη στον Τζέιμς Φελντέιν (31-32, 14'). Η Χάποελ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και κατάφερε να γυρίσει πλήρως το παιχνίδι (34-32, 15'). Το τρίποντο του Σαντ Ρος, αλλά και οι προσπάθειες των Σάκοτα-Γκρίφιν επανέφεραν σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (36-39, 17΄). Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και το πρώτο μέρος έκλεισε με την ΑΕΚ στο +5 (43-48)

Με την ίδια συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος. Χάντερ και Γκρίφιν έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ και η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα (43-55, 23'). Η Χάποελ έκανε 6 λεπτά και κάτι να σκοράρει και βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με τον Στουντεμάιρ (45-56, 26'). Ο Στουντεμάιρ παρέσυρε και την υπόλοιπη ομάδα και η Χάποελ επανήλθε στο σκορ (51-58, 28'). Ο Ταμίρ Μπλατ έδωσε... πνοή στην Χάποελ και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 56-61.

ςΗ Χάποελ μπήκε δυνατά στο δεκάλεπτο και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ελιγιάχου (61-61, 31'). Ο Ντούσαν Σάκοτα πήρε προσπάθειες και η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (63-67, 34'). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Λαρεντζάκη να φωνάζει παρών ανέβασε τη διαφορά (63-72, 37'),. Η Χάποελ προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Χάντερ κράτησε το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα (68-76, 38'). Η άμυνα της ΑΕΚ παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και στο τέλος πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη που την θέτει σε θέση ισχύος όσον αφορά την κορυφή του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83.