Νέο «μπαμ» η Μπουντούτσνοστ, με ανατροπή ο Σφαιρόπουλος!

dtwqv6dw4aa5p7m

Η Μπουντούτσνοστ πέτυχε την 3η διαδοχική εντός έδρας νίκη της καθώς μετά τις Μπασκόνια, ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε και της Μπαρτσελόνα με 67-64 σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ενώ η  Μακάμπι (3-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου γύρισε από το -16 στο 27' κι επικράτησε της Νταρουσάφακα (1-10) με 71-73 στην Κωνσταντινούπολη, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague.

Η ομάδα του Μαυροβουνίου πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε καθώς… τράβηξε χειρόφρενό σε κάθε απόπειρα της Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ και στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης έκανε επιμέρους σκορ 13-5 για να πετύχει την 3η νίκη της στη διοργάνωση.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ρεσιτάλ άστοχων προσπαθειών έξω από τα 6.75 καθώς η μεν Μπουντούτσνοστ είχε 0/7 προσπάθειες και η δε Μπαρτσελόνα 1/8. Με τα μακρινά σουτ να μην μπαίνουν, το επίπεδο παραγωγικότητας ήταν σε χαμηλά επίπεδα (14-15, 10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπουντούτσνοστ βρήκε πόντους στο transitiongame, γενικώς είχε 71.5% στα σουτ δύο πόντων και προηγήθηκε με 26-21 (λίγο πριν το 16’) με τον Ντανίλο Νίκολιτς να εξελίσσεται σε ηγετική μορφή με τους δέκα πόντους που σημείωσε. Εκεί η Μπαρτσελόνα άφησε κατά μέρος τα σουτ τριών πόντων, πέρασε την μπάλα στο καλάθι και πατώντας στο δικό της καλό ποσοστό (73%) στις προσπάθειες δύο πόντων, προηγήθηκε με 31-33 στο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες έβαλαν περισσότερη επαφή στις άμυνές τους και σε συνδυασμό με την ούτως ή άλλως αστοχίας τους στο μακρινό σουτ, το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Η Μπαρτσελόνα έκανε απόπειρα να ξεφύγει στο σκορ (31-37) έπειτα από τα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά με τους Ερλ και Κότι Κλαρκ η Μπουντούτσνοστ δεν το επέτρεψε (46-46, 30’).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τα ίδια αντανακλαστικά όταν η Μπαρτσελόνα έκανε νέα απόπειρα να ξεφύγει στο σκορ (54-59) μετά τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι από τον Νεμάνια Γκόρντιτς οδήγησαν σε ανατροπή σκηνικού και στο +3 (62-59) με τη συμπλήρωση 37 λεπτών αγώνα. Δύο άστοχα σουτ τριών πόντων από τους Χάνγκα, Ερτέλ κι ένα λέι απ του Τζάκσον έδωσαν αέρα πέντε πόντων (64-59) στην Μπουντούτσνοστ.

20’’ πριν το τέλος και με το σκορ στο 65-61 η Μπουντούτσνοστ είχε το παιχνίδι στα χέρια της. Εκεί ο Γκόρντιτς έκανε διπλό λάθος. Έχασε την μπάλα, σταμάτησε με φάουλ και τον Σίνγκλετον πάνω σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Αμερικανός  μείωσε σε 65-64 αλλά η Μπαρτσελόνα σταμάτησε τον χρόνο με φάουλ με καθυστέρηση 12 δευτερολέπτων. Δύο βολές του Τζάκσον (67-64) κι ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Χανγκά έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Νταρουσάφακα - Μακάμπι 71-73

Νταρουσάφακα - Μακάμπι 71-73 (vid)

Η «ομάδα του λαού» ανέβασε την απόδοσή της στην τέταρτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 9-22, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι αφήνοντας την Νταρουσάφακα καθηλωμένη στην τελευταία θέση της κατάταξης έχοντας μια νίκη έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Ο Μαρκέλ Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-6 (5'50"), η Μακάμπι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Τζόνι Ο' Μπράιαντ (14-15, 8'39") και ο νεοαποκτηθέντας Τόνεϊ Ντάγκλας διαμόρφωσε το 17-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στην Wolkswagen Arena. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Κοσούτ έκανε το 42-36 του ημιχρόνου. Ο Ταρίκ Μπλακ μείωσε σε 42-38 όμως η Νταρουσάφακα έκανε σερί 9-0 και η ομάδα της Κωνσταντινούπολης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-38, 23'12").

Ο Ρέι ΜακΚάλουμ σκόραρε για το +16 (61-45, 27'16") και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-51 στο 30'. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 3-12 για την «ομάδα του λαού» που μείωσε σε 65-63 με το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στο 34'30". Ο ΜακΚάλουμ έκανε το 68-65 ωστόσο η Μακάμπι απάντησε με σερί 8-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 68-73 με το τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 38'! Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, επικρατώντας με 71-73. Ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ έκανε double-double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 24'01", ενώ ο Ταρίκ Μπλακ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες σε 28:03.

Μπάγερν - Χίμκι 72-65

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η Μπάγερν επικράτησε της Χίμκι στο Μόναχο με 72-65 και πανηγύρισε την 5η της νίκη στη φετινή EuroLeague!

Το πρώτο και μεγαλύτερο ζητούμενο στα ματς της EuroLeague είναι οι νίκες. Και αυτήν ακριβώς θα κρατήσει η Μπάγερν Μονάχου από την αναμέτρηση με την Χίμκι στο «Audi Dome». Το τελικό 72-65 είναι το μοναδικό πράγμα που θα έχει να θυμάται ο Ράντονιτς και η ομάδα του από αυτό το παιχνίδι και αυτό διότι δεν πρόκειται να διεκδικήσει δάφνες... θεάματος. Για την ακρίβεια θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Πλέον η Μπάγερν βρέθηκε στο 5-6 μετά τις 11 πρώτες αγωνιστικές της EuroLeague, ενώ η Χίμκι έχει μία νίκη λιγότερη καθώς «έπεσε» στο 4-7. Όσον αφορά το παιχνίδι η Μπάγερν είχε από την αρχή μέχρι και το τέλος τον πρώτο λόγο καθώς διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα. Η Χίμκι δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά σε κανένα σημείο του αγώνα, σε ένα ματς που φάνηκε η απουσία του Αλεξέι Σβεντ. Το επιθετικό πρόβλημα των Ρώσων ήταν μεγάλο και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε όσο μπορούσε η Μπάγερν έχοντας για καλύτερους, τους Λούτσιτς, Γιόβιτς και Ντζέντοβιτς.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο ματς, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ιδιαίτερα χαμηλό! Η Χίμκι είχε πετύχει μόλις 8 πόντους σε επτά λεπτά κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν έχοντας βρεθεί στο +6 (14-8). Παρόλα αυτά οι Μίκι και Μάρκοβιτς ανέτρεψαν την κατάσταση και μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσια (16-16) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Και πάλι. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν άστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα (1/8 τρίποντα στο ημίχρονο) ωστόσο έφτασαν στο +6 (27-21) στο 15' με τον Λο να αποτελεί την «σταθερή αξία» στην επίθεση έχοντας 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Στον αντίποδα ο Τσαρλς Τζένκινς κρατούσε την Χίμκι στο ματς (8π. στο α' ημίχρονο) και παρά τα 10/30 σουτ (5/15 δίποντα και 5/15 τρίποντα) ήταν κοντά στο σκορ (31-28) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε πολύ πιο δυνατά και παρά τον τραυματισμό του Ντέβιν Μπούκερ στο 23' ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στο αριστερό πόδι, κατάφερε να πάρει διαφορά και εννέα πόντων (43-34) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Λούτσιτς είχε πάρει την σκυτάλη από τον Λο και οδηγούσε στο σκοράρισμα την ομάδα του αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, η Χίμκι δεν είχε σκοπό να παραδώσει τα όπλα. Τζένκινς και Μίκι συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει και ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να κρατήσουν τη ρωσική ομάδα κοντά στο σκορ (47-44 στο 27') μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Οι δυνατές άμυνες και το σκληρό παιχνίδι στα... όρια του φάουλ είχαν περίοπτη θέση και στο τέταρτο 10λεπτο του αγώνα! Τόσο η Μπάγερν, όσο και η Χίμκι «μάτωναν» για να πετύχουν κάποιο καλάθι. Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν... λίγο πιο συγκεντρωμένοι και πιο σωστοί στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να φτάνουν στο +8 (65-57) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Η Χίμκι μείωσε στους (66-63 στο 39') χωρίς ωστόσο να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο.

Ο Βλαντιμίρ Λούτσιτς ήταν ο πιο σταθερός παίκτης στην επίθεση της Μπάγερν Μονάχου (13π., 4/7δίπ., 1/4τρ., 2/2β.) και εκείνος που υπέγραψε σε μεγάλο βαθμό τη νίκη της Μπάγερν με ένα τρίποντο στο 38'. Πολύ καλός και ο Ντζέντοβιτς, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 14 πόντους με 3/8 εντός παιδιάς, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Στέφαν Γιόβιτς ήταν εξαιρετικός με 9 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς πιστώνεται ένα επιθετικό ριμπάουντ με το οποίο σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Αρμάνι Μιλάνο - Γκραν Κανάρια 86-94

Η Γκραν Κανάρια (4-7) είχε «σφυγμό» και θέληση, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο Μιλάνο και να νικήσει την Αρμάνι (6-5) με 94-86, για την 11η αγωνιστική.

Ανταγωνιστική και εκτός έδρας δείχνει πως είναι πλέον η Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε της Αρμάνι με 94-86, με τους Ιταλούς να προβληματίζουν μετά την τρίτη σερί ήττα τους.Η ισπανική ομάδα, που είχε τον βοηθό του Σάβα Μαλδονάδο, Βίκτορ Γκαρθία, στον πάγκο, με υπομονή και ψυχραιμία ξεπέρασε το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο κι έκανε σταδιακά το βήμα για την ανατροπή, φτάνοντας στο δεύτερο σερί «διπλό» της, μετά τη νίκη μέσα στην Νταρουσάφακα.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν ήταν καλή επιθετικά, ενώ είχε 30/37 βολές.Ο Μάικ Τζέιμς είχε 26 πόντους με 7/19 σουτ και 8 ασίστ και ο Αρτούρας Γκουντάιτις μέτρησε 16 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (16-8, 6'), αλλά η Γκραν Κανάρια με τρίποντο του Τιλί και επιμέρους 2-9 (18-17, 9'), έμεινε κοντά στο 10' (22-20). Στην συνέχεια πέρασε μπροστά με τον Όλιβερ (22-26, 12'), αύξησε την διαφορά (34-41, 17') και κράτησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-48, 20').

Οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις στη ρακέτα και πήγαν σε διψήφια διαφορά (56-70, 29'), για να βάλει buzzer beater ο Τζέιμς στη λήξη της περιόδου (63-71, 30'). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε... θρίλερ! Τα καλάθια του Τσιντσιαρίνι βοήθησαν την Αρμάνι να πλησιάσει (71-75, 33'), ενώ το τρίποντό του και ακόμα ένα του Τζέιμς έφεραν τους Ιταλούς σε απόσταση... αναπνοής (77-79, 35'). Το τρίποντο του Έρικσον, ωστόσο, κράτησε «ζωντανή» την Γκραν Κανάρια (77-82, 36'), η οποία νίκησε τελικώς με 94-86.