H ΤΣΣΚΑ πήρε το ντέρμπι στη Μαδρίτη, η Ζάλγκιρις νίκησε την Αρμάνι!

dtmref0woaaduzq 1

Η ΤΣΣΑ Μόσχας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης κερδίζοντας μέσα στην Ισπανία τη Ρεάλ (93-88) χάρη σε... 15/26 τρίποντα, ενώ νωρίτερα η Ζάλγκιρις έσπαγε το ρόδι στο Κάουνας και επικρατούσε της Αρμάνι Μιλάνο με 83-78. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σημείωσε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα ως προπονητής της Μακάμπι κόντρα στην Μπάγερν (95-71) ενώ η Γκραν Κανάρια σημείωσε το πρώτο της διπλό (75-71) στην έδρα της Νταρουσάφακα!

ΤΣΣΚΑ έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία επικρατώντας με 88-93 της Ρεάλ. Οι απουσίες Γιουλ και Ροντρίγκεθ δεν επηρέασαν τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να έχουν 15/26 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το παιχνίδι μόνο ντέρμπι δε θύμιζε. Με τους ΝτεΚολό και Κλάιμπερν να σκοράρουν με ευκολία και της Ρεάλ να μη μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι το σκορ έγινε 3-17 (6'). Μετά το τάιμ άουτ χάρη στον Ράντολφ, οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 12-20 (8') και με απίθανο τρίποντο του Καμπάτσο σε 20-24 (10').

Ο Αργεντινός γκαρντ είχε κέφια και τον μιμήθηκε μόλις πέρασε στο παρκέ και ο Αγιόν, έτσι με σερί 15-0 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 32-24 (16'). Η ΤΣΣΚΑ σκόραρε για πρώτη φορά στην δεύτερη περίοδο μετά από 6:30 λεπτά με τον Χάντερ, αλλά ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει στους 38 πόντους (19').

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ντεκ έκανε «ζημιά» στην άμυνα των Ρώσων, αλλά στην άλλη πλευρά η ΤΣΣΚΑ είχε πολλές περισσότερες λύσεις αφού ΝτεΚολό, Χίγκινς και Κλάιμπερν την έβαλαν ξανά μπροστά στο σκορ (57-67, 29').
Στην τελευταία περίοδο υπήρξε αρκετή ένταση στο παρκέ, πολλά φάουλ και γρήγορα οι ομάδες στο μπόνους των βολών. Η ΤΣΣΚΑ πάντως με κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον Κουλάγκιν και τον Χίγκινς διατήρησε την ψυχραιμία της και το προβάδισμα (71-82, 35') κάτι το οποίο έκανε μέχρι τέλους παρά την εκπληκτική απόδοση του Καμπάτσο.

Ζαλγκίρις-Αρμάνι 83-78

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη στη Euroleague έκανε η Ζαλγκίρις μετά από 5 αποτυχίες, καθώς επικράτησε με 83-78 της Αρμάνι και ανέβηκε στο 4-6. Εξαιρετικός Ντέιβις με 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 10 ριμπάουντ.Για τους νικητές που ανέβηκαν στο 4-6 ο Ντέιβις είχε 27, ενώ ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 17 για τους Ιταλούς που έπεσαν στο 6-4.

Η Αρμάνι προηγήθηκε 2-5 με το καλάθι του Τσιντσιαρίνι, αλλά η Ζαλγκίρις αντέδρασε γρήγορα και με τον Ντέιβις πέρασε μπροστά στο 4' (8-7). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και ο Γκουντάιτις έγραψε το 16-19 στο 8'. Τζέιμς και Μίτσοφ πήραν στην κατάσταση στα χέρια τους στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και έκανε το 18-23.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Γκουντάιτις αύξησαν τη διαφορά στους . Όμως έπαθαν black out μετά τα μέσα της 2ης περιόδου, με τους Λιθουανούς να τρέχουν σερί 18-0 από 22-29 σε 40-29) και να πηγαίνουν με προβάδισμα 11 πόντων στο ημίχρονο. Μάλιστα η Αρμάνι έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία 5:39 της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 2/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αρμάνι επέστρεψε στο ματς και με τα δύο τρίποντα του Μπέρτανς πλησίασε στον πόντο (53-52) στο 27'. Ο Ουόλτερς με ωραία προσπάθεια έκανε το 60-55 στο 29', με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει για τρεις (60-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στην επίθεση, αφού σκόραραν 27 πόντους.

Ο Γκουντάιτις με κάρφωμα μείωσε σε 69-68 στο 34'. Ο Ουλανόβας σκόραρε για το 77-73 στο 38' και έφτασε τους 8 πόντους. Ο Ουόλτες με καλάθι του, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-75, με τον Τζέρελς να αστοχεί στη συνέχεια σε τρίποντο. Ο Ουάιτ με 1/2 βολές έγραψε το 83-78. Η Ζαλγκίρις έκανε την πρώτη εντός έδρας νίκη.

Μακάμπι - Μπάγερν 95-71

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες κι αυτή επί της Μπάγερν Μονάχου έχει την υπογραφή του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Γιατί η «ομάδα του λαού» απέδειξε ότι μπορεί να παίξει και άμυνα. Επικράτησε με 95-71 στην πρώτη νίκη με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… ανελέητο σφυροκόπημα της Μπάγερν Μονάχου. Τρία ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά. Το απίστευτο ποσοστό ευστοχίας της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα σουτ δύο πόντων φθάνοντας έως και στο ποσοστό του 89% έχοντας 17/19 προσπάθειες όταν η διαφορά έφτασε στο +19 (41-22, 16’). Δεύτερο στοιχείο, το γεγονός ότι χρειάστηκε να περάσουν 16 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα για να καταγραφεί αμυντικό ριμπάουντ στη στατιστική της Μπάγερν! Τρίτο στοιχείο, ότι μέχρι εκείνο το σημείο η Μακάμπι μετρούσε 11 επιθετικά ριμπάουντ με τους Μπλακ, Ο’ Μπράιαντ, Τάιους να μαζεύουν όλα τα «σκουπίδια».

Στο τέλος του ημιχρόνου (47-29), η Μακάμπι είχε μαζέψει 27 ριμπάουντ και η Μπάγερν μόλις πέντε! Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Μπλακ με τους 12 πόντους που είχε στο τέλος του ημιχρόνου, οι οκτώ εξ’ αυτών στα πρώτα επτά λεπτά (19-8).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία γιατί οι παίκτες της Μακάμπι άφησαν στα αποδυτήρια τη διάθεση στην άμυνα με συνέπεια να βρει η Μπάγερν 26 πόντους! Ο Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσε οκτώ πόντους, γενικώς οι Γερμανοί είχαν πολυφωνία στην επίθεση και το 60-42 μετά το 25’ (σ. σ. ήταν αποτέλεσμα κυρίως κάποιων  μακρινών σουτ) έγινε 67-55 στο τέλος της περιόδου.

Η Μακάμπι συνήλθε στην τελευταία περίοδο όπου τρία λεπτά αποδείχθηκε αρκετά για να επαναφέρει τις αρχικές ισορροπίες. Με 9-2 επιμέρους σκορ, η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των 19 πόντων (76-57, 33’). Με το… πάρτι της Μακάμπι στα επιθετικά ριμπάουντ να συνεχίζεται η διαφορά έφτασε έως το +24 (83-59) μετά τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο διάστημα.

Νταρουσάφακα - Γκραν Κανάρια 71-75

Η Γκραν Κανάρια (3-7) δεν άφησε την Νταρουσάφακα (1-9) να σηκώσει... κεφάλι από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, κι επιστρέφοντας από το -12, επικράτησε με 75-71, για την 10η αγωνιστική.

Η ισπανική ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, έδειξε πως έχει... σφυγμό και ανάγκασε την τούρκικη ομάδα στην 8η σερί ήττα της (71-75).

Η ομάδα του Σάβα Μαλδονάδο δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο 20λεπτο, αλλά κατάφερε να επιστρέψει από το -12 (44-32, 18') και να κρατήσει την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά του αγώνα, που πέρασε μπροστά.

Ο Ρέι ΜακΚάλουμ πάλευε μόνος για την Νταρουσάφακα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Η Νταρουσάφακα είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα (18-11, 6'), με την Γκραν Κανάρια να κάνει ένα σερί 7-0, να μειώνει στο 10' (22-20) και να ισοφαρίζει λίγο αργότερα (27-27, 12'). Οι γηπεδούχοι, όμως, με νέο σερί 10-0 πήγαν σε διψήφια διαφορά (37-27, 15') κι «έκλεισαν» το ημίχρονο στο 44-34 (20').

Μέχρι και το 26' η τούρκικη ομάδα είχε τα «ηνία» (54-44), αλλά οι Ισπανοί ήταν πολύ... σκληροί για να «πεθάνουν». Έρικσον, Πασέτσνικς και Όλιβερ έκαναν σερί (54-54, 29') και πέρασαν μπροστά στο 30' (56-57). Στρόμπερι και Τιλί ανέλαβαν δράση στην τελευταία περίοδο (65-73, 37') κι οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη (71-75).