Ήττα και στην Τουρκία οι γυναίκες του Ολυμπιακού

image 22

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Χατάι στην Τουρκία και ηττήθηκε με σκορ 71-55 στο πλαίσιο της 4ηςαγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση,  ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ένα «νεκρό» διάστημα στην 2η περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες να ξεφύγουν στο σκορ. Η διαφορά που είχε «χτιστεί» στο ημίχρονο ήταν το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό που μπήκε στην τελευταία περίοδο όντας πίσω με 14 πόντους (56-42). Εκεί έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ  και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Πρώτη σκόρερ γήταν η Τζέσικα Τόμας με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε  η Αγγελική Νικολοπούλου με 9 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τραυματίστηκε η Άννα Σπυριδοπούλου και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στην υπόλοιπη αναμέτρηση.

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον και με τέσσερις πόντους από τις Σωτηρίου και Τζόνσον μπήκε γερά στο παρκέ.

Η HatayBBεκμεταλλεύτηκε δύο κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού και ανέκτησε το προβάδισμα (5-4), με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 7-4. Το καλάθι της Σπυριδοπούλου και η απάντηση της Σταμολάμπρου προσέφεραν το 7-8 για τις «ερυθρόλευκες» και από τα 6,75μ η πρώτη πραγματοποίησε το 10-11.

Το δίποντο της Νικολοπούλου και η προσπάθεια της Σταμολάμπρου έφεραν το 14-15, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 16-15 για τη HatayBB.

Η ομάδα από την Τουρκία έτρεξε ένα 6-0 για το 20-15, η Σωτηρίου μείωσε σε 20-17, όμως η Κοκσάλ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (24-17) στις γηπεδούχες. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα ακόμα 4-0 σε μικρό χρονικό διάστημα για το +11 της HatayBB, αλλά η Τόμας κατέβασε τη διαφορά στους 8 με ένα τρίποντο (30-21).

Η απόσταση ανέβηκε ακόμα περισσότερο και το δίποντο της Πάρις έκανε το 37-21, η Τόμας και πάλι «χτύπησε» από τα 6,75μ για το 39-26. Μία ωραία προσπάθεια της Μάζιτς για το 39-28,  με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-28.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Μετά από ένα άγονο διάστημα και για τις δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τόμας πέτυχε το 41-30 και η Νικολοπούλου από το τρίποντο έκανε το 41-33. Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν και πάλι με την Ελληνίδα γκαρντ, η Τόμας από τις βολές για το 46-37, όμως η Αμπντελκαντέρ από τα 6,75μ «τιμώρησε» τον Ολυμπιακός για το 49-37.

Ένα ακόμα τρίποντο της HatayBBγια το 52-37, με την Σταμάτη να αντιδράει και με 5 σερί πόντους της να μειώνει στο 54-42, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 56-42 έπειτα από καλάθι των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακόςέμεινε ανενεργός για 6 λεπτά έχοντας σκοράρει μονο 2 πόντους από την γραμμή των βολών με την Πάρις να διαμορφώνει για την HatayBBτο 62-44. Η Νικολοπούλου έκανε το 62-46 και η Τόμας το 62-49 με νέο τρίποντο, με το ματς να έχει πάρει όμως το δρόμο του. Το 5-0 της HatayBBέφερε το 67-49 με 1:48 για το τέλος, η Κοσμά με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 67-53 και το ματς στην Τουρκία έληξε στο 71-55 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-28, 56-42, 71-55

Hatay BB (Χατζηδάκη): Αϊντίν 2, Γκάγιτς 5 (1) Τζόουνς 4, Πάρις 9, Σνίτσινα 10 (1) Μπασαράν , Αμπντελκαντέρ 21 (3), Τ Τζόνσον 17 (3), Κοκσάλ 3(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Κοσμά 4 (1/2 τρ.), Μάζιτς 5 (6 ριμπ.), Νικολοπούλου 9 (1), Παυλοπούλου, Σταμάτη 5 (1/2 τρ.), Τζόνσον 3 (13 ριμπ., 3 κλ.), Σωτηρίου 6, Σπυριδοπούλου 5 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 4, Τόμας 14 (3/7 τρ.)

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς πως:

«Αγωνιστήκαμε εκτός έδρας με την Hatay BB που είναι μια άκρως ποιοτική ομάδα. Στο πρώτο δεκάλεπτο μείναμε μέσα στο πλάνο που είχαμε σχεδιάσει, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο που χάθηκε η διαφορά είχαμε ένα κενό διάστημα στο παιχνίδι μας και η διαφορά έκλεισε στο ημίχρονο στους 13 πόντους υπέρ τους. Ίσως χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και από τον τραυματισμό της Άννας Σπυριδοπούλου που δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς ενώ ήταν πολύ καλή όσο αγωνίστηκε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε το σκορ και μειωσαμε γρήγορα στους οχτώ πόντους, όμως και πάλι κάποια λάθη που κάναμε στην επίθεση μας γύρισαν την κατάσταση υπέρ της Hatay BB και μας στοίχισαν.Πλέον πρέπει να συνεχίσουμε. Να δούμε τα λάθη μας μέσα από την προπόνηση και να τα διορθώσουμε, ήταν μια παρά πολύ καλή προσπάθεια από τα κορίτσια και πρέπει να διορθωθούμε ενόψει της συνέχειας μας στην διοργάνωση». Η Αγγελική Νικολοπούλου είπε από την μεριά της: «Νομίζω ότι χάσαμε το παιχνίδι ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η αντίπαλος μας ξέφυγε στο σκορ και δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε. Από την μεριά μας τώρα πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας και να σκεφτόμαστε μπροστά και τα παιχνίδια που ακολουθούν σε Ελλάδα και Ευρώπη».