«Σεφτέ» το Ρέθυμνο με Μπρέισι και Μπαρτ!

4631621 1

Το Ρέθυμνο έδειξε... σημεία ζωής καθώς επικράτησε του Χολαργού με 83-76 στην παράταση και δη στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο της ομάδας με αποτέλεσμα να σημειώσει την πρώτο του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί είχαν πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις (18π.) έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, ενώ νωρίτερα ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (17π.) είχε στείλει το ματς στον επιπλέον χρόνο με μεγάλο τρίποντο. Οι ηττημένοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα, αλλά έπεσε η απόδοσή τους μετά τη δεύτερη περίοδο, ενώ είχαν ως διακριθέντες τους Λοβ (15 πόντοι), Φιτζπάτρικ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Ας δούμε τι έγινε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πώς έφτασαν οι δύο ομάδες στην παράταση. Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ήταν για… γερά νεύρα, με τους Κρητικούς να ξεφεύγουν και πάλι με 8 πόντους (61-53 στο 32’), όμως οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 7-0 για να μειώσουν στο -1 (61-60 στο 36’).

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Φιτζπάτρικ, ο Χολαργός πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (63-64 στο 37’) για να οδηγηθούμε σε ένα φινάλε-θρίλερ. Η ομάδα του Ζιάγκου μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο στο +1 (65-64), όμως έκανε τραγικές επιλογές στην επίθεση. Οι Λοβ, Φιτζπάτρικ σημείωσαν δύο μεγάλα καλάθια για να δώσουν «αέρα» τριών πόντων στους φιλοξενούμενους: 65-68 με 44 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ένα off balance τρίποντο του Μπαρτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 68-68 με 38 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Στο φινάλε της αναμέτρησης οι δύο ομάδες αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ με Καμπερίδη, Σιγκούνα, Οκερέαφορ, ενώ έμειναν 7 δέκατα του δευτερόλεπτου στους γηπεδούχους, με τον Μπαρτ να προλαβαίνει οριακά να σουτάρει από τα 8,5 μέτρα, αλλά να αστοχεί. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (68-68).  Εκεί, οι Κρητικοί είχαν πιο σωστές επιλογές στην επίθεση και ήταν πιο εύστοχοι: με ένα τρίποντο του Τζόνσον ξέφυγαν με 4 πόντους (77-73 στο 43’), την ώρα που η ομάδα του Λυκογιάννη έβρισκε λύσεις μόνο στο πρόσωπο του Καμπερίδη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68, 83-76