Αήττητο Περιστέρι και πάρτι Χάροου

aris peristeri green

Το φαβορί, έτσι κι αλλιώς, ήταν το Περιστέρι και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβεβαίωσε και στη Θεσσαλονίκη την ανωτερότητά του απέναντι στον Άρη, νικώντας με 68-62.

Οι «πρίγκιπες» διατήρησαν το αήττητό του στους έξι πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος και ο Ράιν Χάρου ήταν για μία ακόμη φορά απολαυστικός. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έβγαζε τα κάστανα από τη φωτιά, όσες φορές οι γηπεδούχοι πλησίαζαν απειλητικά στο σκορ.

Το αρχικό 10-0 του Άρη, μετατράπηκε σε 12-16 με τους Χάροου, Βασιλόπουλο, να σηκώνουν το επιθετικό βάρος του Περιστερίου. Οι «κίτρινοι» πέρασαν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο 17΄με το τρίποντο του Αγγέλου, όταν ο Πεδουλάκης είχε αποσύρει τους Χάροου, Γκρέι, Βασιλόπουλο.

Το 30-38 του ημιχρόνου, διαμορφώθηκε σε 39-54 στο 26΄ και το Περιστέρι με περισσότερες επιλογές και υπεροχή στα ριμπάουντ, επέβαλε το ρυθμό του, αναδεικνύοντας και το επιθετικό πρόβλημα του Άρη.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να φανεί ανταγωνιστική και στο 2΄31 πριν από τη λήξη, μείωσε σε 60-61. Εκεί ανέλαβε ο Χάροου να εξαφανίσει κάθε ανησυχία για ανατροπή και με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 60-66.

Ο Άρης είχε σαν στόχο με την άμυνα να κατεβάσει την παραγωγικότητα του Περιστερίου, έτσι ώστε να μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά από την άλλη οι φιλοξενούμενοι διέθεταν περισσότερες λύσεις, πέρα από τη δεδομένη αυτοπεποίθησή τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68

ΑΡΗΣ (Αγγέλου):  ΜακΓκι 1, Τζόουνς 11 (2), Μπελ 8 (2), Χάρις 14 (4), Νταλό 12 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης, Μποχωρίδης 5 (1), Χρηστίδης 6, Κάιζερ 2, Αγγέλου 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 13 (2), Χάροου 20 (2), Γκρέι 8 (1), Σίρκο 3, Ντάνιελ 8, Μουράτος, Σκορδίλης, Φιλιππάκος 2, Κλάρκ 4 (1), Αγραβάνης 4, Μπεντίλ 7 (1)