«Καθάρισε» η ΑΕΚ με άμυνα και... Ματσιούλις!

4624637 1

Την 4η διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η ΑΕΚ αφού επικράτησε και της Κύμης (67-78) στη Χαλκίδα χάρη στον εξαιρετικό Γιόνας Ματσιούλις!

Ο Λιθουανός ήταν ο καλύτερος της Ένωσης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Λαρεντζάκης (13 πόντοι, 5 ασίστ), Ρόμπερσον (10 πόντοι), ενώ από το ναυάγιο των γηπεδούχων διασώθηκαν οι Σαγκς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Χόρτον (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ). Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Καστρίτη υπέστη την 5η σερί ήττα της και… ξέμεινε με ένα μόνο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Κύμη πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, με τον Σαγκς μπροστάρη και δημιούργησαν διαφορά (12-7, 5'). Η ΑΕΚ κατάφερε να «κλείσει» τους διαδρόμους, με την παρουσία των Χάντερ και Ματσιούλις στο παρκέ και ισοφάρισε με τον Σάκοτα (15-15, 8'). Η καλή άμυνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανατρέπουν πλήρως το σκηνικό και να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων.

Η άμυνα της Ένωσης παρέμεινε εξίσου αποτελεσματική και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Καστρίτη δεν έβρισκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για την ΑΕΚ, δια χειρός Λαρεντζάκη (18-27, 13'). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και με τον Λαρεντζάκη να φωνάζει παρών η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (21-31, 16'). Η διψήφια διαφορά παγιώθηκε ως το τέλος του πρώτου μέρους, με την ΑΕΚ στο +14 (25-39), ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα.

Ο ρυθμός των παικτών της ΑΕΚ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η Ένωση πήγε στα μέτρα της την αναμέτρηση και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Σαντ Ρος (27-44, 12'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ και με τους Ρόμπερσον-Γιαννόπουλο να σκοράρουν η διαφορά αυξήθηκε (34-51, 16'). Ο Λαρεντζάκης ήταν ζεστός και έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (41-61, 29'). Ο Ρόμπερσον έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ, γράφοντας το 42-63 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ένα επί μέρους 6-0 της Κύμης μάζεψε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (48-63, 32'). Η ΑΕΚ, όμως δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ και με τους Σάκοτα-Ματσιούλις να δίνουν λύσεις η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (55-74, 37΄). Η κατάσταση δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη και να συνεχίζει χωρίς απώλειες την πορεία της.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 41-63, 67-78.