Πέρασε από το Κάουνας η Μπάρτσα και η ΤΣΣΚΑ από το Μόναχο!

dsjkwwmw0aavrzp 1

Η Μπαρτσελόνα (5-2) νίκησε σε 45' την Ζαλγκίρις (3-4) με 85-88 αν και οι Λιθουανοί στην κανονική διάρκεια «γύρισαν» ματς 13 πόντων στο πεντάλεπτο.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Κάουνας με 83-88 στην παράταση και υποχρέωσε την Ζαλγκίρις στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο γήπεδό της στη φετινή Euroleague. Οι Ισπανοί (5 σερί νίκες) βρέθηκαν στο +13 στο 35' αλλά οι γηπεδούχοι με τρομερή ανατροπή έστειλαν το ματς στην παράταση

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με «αιχμή του δόρατος» στη ρακέτα τον Τόμιτς προηγήθηκε με 9-18 (6'). Οι Αμερικανοί γκαρντ της Ζαλγκίρις (Ουόλτον και Ουόλκαπ) με σουτ από μακρινή απόσταση φρόντισαν να μειώσουν για λογαριασμό της ομάδας τους (18-20, 9').

Η συνέχεια περιελάμβανε τρία τρίποντα για την Μπαρτσελόνα, την ώρα που οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν έβρισκαν τρόπο να βρουν σκορ (20-30, 15'). Ο Ουόλκαπ με τον Ουάιτ κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (32-35, 19') κι έτσι το ματς ξανάγινε ντέρμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος του αντιπάλου τους. Ο Χάνγκα έκανε το 47-53 (27') με τη συνέχεια να είναι ακόμη καλύτερη για τους Καταλανούς αφού ο Μπλάζιτς με 4 συνεχόμενους πόντους πήγε την ομάδα του στο +10 (50-60, 30').

Η άμυνα της Ζαλγκίρις λειτούργησε, αλλά αντίδραση δεν υπήρξε αφού στην επίθεση δε μπορούσε να βρει εύκολα σκορ. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο έδωσε «αέρα» 13 πόντων στην Μπαρτσελόνα (58-71, 36'), όμως σε εκείνο το σημείο άλλαξε η ροή του αγώνα. Η Ζαλγκίρις πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε τους αντιπάλους σε λάθη και ισοφάρισε σε 76-76 χάνοντας μάλιστα και σουτ (Ντέιβις) για τη νίκη.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Πάνγκος ήταν αυτός που έκρινε το αποτέλεσμα αφού πρωταγωνίστησε κάνοντας το σκορ 76-83 (43'). Παρά τις προσπάθειες του Ουάιτ η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μία σημαντική νίκη.

Μπάγερν-ΤΣΣΚΑ 79-93

Η εντυπωσιακή ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στο 7/7 στη Euroleague, αφού επικράτησε με 93-79 της Μπάγερν μέσα στο Μόναχο. Πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους ο Χίγκινς με 18 πόντους.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Ντέντοβιτς (11-7), αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα και πέρασε μπροστά με τον Χάντερ (13-15 στο 4'). Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (16-26) με τον Χίγκινς στο 7'. Το μόνο που κατάφεραν οι Βαυαροί ως το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσει σε 23-30 με χάρη στον Ουίλιαμς.

Ο Βοροντσέβιτς με τρίποντο έγραψε το 25-41. Η ομάδα του Ιτούδη συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και ο Κλάιμπερν έκανε το 36-54 στο 19'. O Xίγκινς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (40-56). Η Μπάγερν είχε 1/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ΤΣΣΚΑ σούταρε με το εντυπωσιακό 9/13!

Η Μπάγερν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8 (56-64) με τον Ντέντοβιτς, όμως Σέρχιο και Κλάιμπερν επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (56-69 στο 25'). Ο Μάοντο Λο ήταν αυτός που είπε την τελευταία κουβέντα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 65-77.

Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τη διαφορά στους 12 (71-83) με τον Χάντερ. Ο Πίτερς σκόραρε για τρεις, έκανε το 77-90, 1:30 πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς για την ΤΣΣΚΑ.

Γκραν Κανάρια - Μακάμπι 84-78

Η Γκραν Κανάρια επικράτησε της Μακάμπι με 84-78 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην EuroLeague, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στο 1-6 ενώ το μέλλον του Νέβεν Σπάχια προδιαγράφεται δυσοίωνο!

Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε δυο φορές με +8 στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικώς όταν ο Ανζές Πασέτσνικς σκόραρε για το 14-6 στο 5'25" κι εν συνεχεία όταν ο Κλέβιν Χάνα διαμόρφωσε το 23-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος στην Gran Canaria Arena. O Mάρκους Έρικσον ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-17) όμως η Γκραν Κανάρια βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε 34-32 με το τρίποντο του Ραμόν Σέσιονς!

Παρ' όλα αυτά οι Ίβηρες άντεξαν στην πίεση κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-38. Οι Μπάλβιν και Όλιβερ έδιναν λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων που έκαναν το 65-57 στο 30' με 2/2 βολές του Άλμπερτ Όλιβερ όμως η Μακάμπι έκανε σερί 11-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν (65-68, 33'13")! Η Γκραν Κανάρια ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και ο Μπάεθ έκανε το 79-72 στα 3'23" για το τέλος. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη θέση του οδηγού ως το φινάλε, επικρατώντας με 84-78.