Ρεκόρ στα τρίποντα η Μπουντούτσνοστ, δύσκολα τη Χίμκι η Ρεάλ

tthythyth

Η Μπουντούτσνοστ «βομβάρδισε» την Μπασκόνια με 21 τρίποντα με αποτέλεσμα να κάνει ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, την ώρα που το Μιλάνο πέρασε από την έδρα της Νταρουσάφακα ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Χίμκι (χωρίς τον Σβεντ) εντός έδρας.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μπουντούτσνοστ, καθώς κατάφερε να... υποτάξει την Μπασκόνια και να φτάσει στο 1-6, αγγίζοντας την 100άρα (99-84). Η ομάδα του Ντζίκιτς είχε 21/34 (61.8%) στα τρίποντα, κάνοντας ρεκόρ στη διοργάνωση. Από την άλλη οι Βάσκοι έπεσαν στο 2-5. Για τους νικητές ο Τζάκσον είχε 24 πόντους, ενώ για τους ηττημένους 16 είχε ο Σενγκέλια.

Η Μπουντούτσνοστ μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Σέχοβιτς έκανε το 12-5 στο 3'. Η Μπασκόνια αντέδρασε γρήγορα και έφερε το ματς στα ίσα με τον Σενγκέλια (14-14). Κάπου εκεί οι Μαυροβούνοι βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18) με 5 σερί πόντους του Κλαρκ.Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στους Βάσκους, αφού το τρίποντο του Ιβάνοβιτς... εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (36-24) στο 12'. Το σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου επαναλήφθηκε και ο Ντιόπ μείωσε στους 6 (41-35). Το σύνολο του Ντζίκιτς πάτησε... γκάζι πριν το ημίχρονο και ο Μπάροβιτς έκανε το 48-37.

Το δίποντο του Σενγκέλια έφερε τους Βάσκους στο -6 (50-44), αλλά για άλλη μια φορά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ανέβασαν ρυθμό και με το έμμεσο τρίποντο του Τζάκσον έγινε το 70-57 στο 28'. Ο Σέχοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έβαλε την υπογραφή του στο τέλος της τρίτης περιόδου, γράφοντας το 75-59, λίγο πριν ο Ντιόπ κάνει το 75-60 με ελεύθερη βολή.Η Μπουντούτσνοστ κρατούσε μια σταθερή διαφορά, αφού ο Νίκολιτς σκόραρε για το 87-72 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν και έτσι οι Μαυροβούνιοι έκαναν την πρώτη τους νίκη στην Εuroleague.

Νταρουσάφακα - Αρμάνι Μιλάνο 92-98

Το τρίτο της «διπλό» πανηγύρισε στην Euroleague η Αρμάνι, που με 56.3% στα τρίποντα, πέρασε από την έδρα της Νταρουσάφακα (92-98), για την 7η αγωνιστική. Το τρένο της Αρμάνι δεν έχει... σταματημό! Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ζορίστηκαν κόντρα στην Νταρουσάφακα, αλλά στο τέλος «καθάρισαν» το ματς κι έφτασαν στην 5η τους νίκη στη φετινή διοργάνωση. Η τούρκικη ομάδα πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά κάποιες λεπτομέρειες της κόστισαν ένα καλό αποτέλεσμα.Έρικ (16π., 5ρ.), ΜακΚάλουμ (13π., 5ασ.), Ντίμπλερ (11π.), Κιντ (11π., 6ρ.) και Πέινερς (10π.) κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη τους νίκη.

Η Αρμάνι ξεκίνησε με ένα σερί 0-5 (2') στο ματς και διατήρησε την διαφορά, φτάνοντας στο 19-26 στο 10'. Τα τρίποντα του Νέντοβιτς και τα καλάθια του Τζέιμς έβαλαν τους Ιταλούς στο +12 (27-39, 14'), αλλά η Νταρουσάφακα με τους Πέινερς, ΜακΚάλουμ, Κιντ και Ντίμπλερ μείωσε λίγο αργότερα (47-50, 18'), με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ να κάνει το 49-54 με βολές (2/2) στο ημίχρονο.

Η τούρκικη ομάδα συνέχιζε να έχει αντίδραση στο ματς και επεδίωκε την ανατροπή. Ο Ντεμίρ πλησίασε σε 56-59 (24'), για να φτάσει στον πόντο (61-62, 26') ο Ντίμπλερ. Νέντοβιτς - Τζέιμς «εκτέλεσαν» ξανά την Νταρουσάφακα (63-68, 27'), αλλά οι γηπεδούχοι με οδηγό την καλή άμυνα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 30' (69-68).

Τα τρίποντα των Τζέρελς - Μίτσοφ (69-74, 31') και το σερί των φιλοξενούμενων (από 71-74, 32' σε 71-83, 33') έδειχναν πως θα... καθάριζαν για την Αρμάνι, αλλά η Νταρουσάφακα με τους Μπαϊγκούλ - Οζμίζρακ βρήκε πάλι λύσεις (87-88, 38'). Ο Μπέρτανς, όμως, εκτέλεσε για τρεις (87-91, 39') και οι Ιταλοί πέρασαν νικηφόρα από την Τουρκία (92-98, 40').

Ρεάλ Μαδρίτης - Χίμκι 79-74

Η Χίμκι έπαιξε χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ κι έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ όμως οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 79-74 κι έκαναν το 7-0 στη regular season, ρίχνοντας τους Ρώσους στο 1-6. Ο πρώτος σκόρερ της EuroLeague ταλαιπωρείται από ίωση και δεν ακολούθησε την αποστολή της Χίμκι στη Μαδρίτη, εκεί όπου η «Βασίλισσα» διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση και φιγουράρει στην κορυφή της κατάταξης (σ.σ. με ματς λιγότερο η ΤΣΣΚΑ). Από την άλλη πλευρά η Χίμκι έμεινε στη μια νίκη έπειτα από επτά αγωνιστικές στη διοργάνωση.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ κουβάλησε επιθετικά τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο WiZink Center, εκεί όπου ο Γάλλος γκαρντ σκόραρε για το 18-9 στο 8'12" έχοντας 8 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 19-12 κόντρα στη Χίμκι που σούταρε με κακά ποσοστά (3/10 δίποντα, 2/8 δίποντα) και πήρε πόντους μόνο από τους Μποστ, Γκιλ που πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος. Στη συνέχεια ο Καμπάτσο σκόραρε για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (22-12) ενώ ο Αγιόν έστειλε τη Ρεάλ στο +13 κάνοντας το 34-21 στο 14'02".

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε κι έτρεξε σερί 10-0 (34-31, 17'50") όμως η «Βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-35 έχοντας 52.6% στα δίποντα (10/19) και 11/12 βολές αντί 3/5 της Χίμκι. Το τρίποντο του Κοζέρ έκανε το 51-41 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 3-14 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με το καλάθι του Τόμας, 54-55 στο 29'48"! Ο Κρόκερ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 60-60 στο 32'23" όμως η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τη λάθη της Χίμκι και προηγήθηκε 76-67 με τον Κάρολ. Γκιλ και Μίκι μείωσαν σε 76-72 στα 28" ωστόσο οι Μαδριλένοι «κλείδωσαν» τη νίκη από τη γραμμή των βολών.