H ΤΣΣΚΑ πήρε το θρίλερ του Μιλάνου, περίπατος της Ρεάλ στο Τελ Αβίβ

DrgcUKPX4AAGY L 1

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να αποδράσει από το Μιλάνο αν και είχε βρεθεί στο -13, η Ρεάλ έκανε περίπατο κόντρα στην Μακάμπι, ενώ η Μπάγερν... ισοπέδωσε την Νταρουσάφακα!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδειξε ότι ο... παλιός είναι αλλιώς και ότι στις δύσκολες καταστάσεις ξέρει πώς να αντιδράσει προκειμένου να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα! Ακόμα και απέναντι σε (πολλά υποσχόμενες) ομάδες που έχουν δυναμώσει αρκετά τη φετινή σεζόν όπως είναι η Αρμάνι Μιλάνο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-51 χάρη σε ένα φοβερό ξέσπασμα των Μίτσοφ και Τζέιμς οι οποίοι συνδύαζαν την ουσία με το θέαμα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά φρόντισε να απαντήσει σε χρόνο... dt! Μετά το τάιμ άουτ του Έλληνα τεχνικού η ομάδα του πραγματοποίησε ένα σερί 10-0, το οποίο έγινε επιμέρους 17-2 για το 68-66 της ΤΣΣΚΑ! Από τη στιγμή που το παιχνίδι «γύρισε» οι Ρώσοι είχαν την τεχνογνωσία και τα... υλικά προκειμένου να διαχειριστούν άψογα το ματς.

Όπως και έγινε. Με τον Χίγκινς σκοράρει ακατάπαυστα και τους Ντε Κολό, Κλάιμπερν να τον ακολουθούν, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 90-85 και να παραμείνει αήττητη (5-0) στη φετινή EuroLeague.

Τόσο η Αρμάνι όσο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσαν και με το παραπάνω τα προγνωστικά στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και ήταν πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Ακόμα και τις στιγμές που μία από τις δύο ομάδες προσπαθούσε να «χτίσει» μια διαφορά η απάντηση ήταν... άμεση!

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να ξεκίνησε με ένα 0-7 στο ματς αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση σε σύντομο χρονικό διάστημα,. Ο Τζέιμς ήταν εκείνος που ηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 5-0 στο τελευταίο δίλεπτο να μετατρέψει το 16-16 σε 21-16 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +5. Μια από τα... ίδια και στην δεύτερη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ έφερε το ματς στα ίσια (23-23) με τους Κλάιμπερν και Χίγκινς να έχουν αναλάβει δράση και μετά το 29-29 (στο 15') να πραγματοποιήσει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με 36-29. Και πάλι...

Η Αρμάνι απάντησε σε... ένα λεπτό, ισοφάρισε 36-36 και το δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-40). Σε αυτό το διάστημα η ΤΣΣΚΑ είχε 9/14 δίποντα, την ώρα που στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μόλις 5/15, ενώ η Αρμάνι είχε επιχειρήσει 10 βολές έναντι... μίας της ΤΣΣΚΑ.

Το σκηνικό ωστόσο άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με την Αρμάνι Μιλάνο να πατάει απότομα το πόδι στο γκάζι. Από τη μία ο Βλάντμιρ Μίτσοφ το πήρε... προσωπικά και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς με αποτέλεσμα να φτάσει στους 19 πόντους, ενώ την ίδια ώρα ο Μάικ Τζέιμς έδινε ρεσιτάλ με 11 πόντους και 10 ασίστ! Αποτέλεσμα; Η Αρμάνι να στέλνει τον δείκτη του σκορ στο +13 (64-51) και τα πάντα να έμοιαζαν... αγγελικά πλασμένα για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι. Φευ...

Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε άμεσα και με ένα γρήγορο 10-0 έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (64-61 στο 29') λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (66-63 η Αρμάνι). Αντί η Αρμάνι να «απαντήσει» η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι με αποτέλεσμα να φτάσει το επιμέρους σκορ στο 17-2 και να προηγηθεί με 68-66. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους έξι πόντους (71-77) και η ιταλική ομάδα δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο ματς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 66-87

Σέρχιο Γιουλ (5/8τρ.) και Τζέισι Κάρολ (4/5τρ.) έκαναν εξωπραγματική εμφάνιση και η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε... τρόμο στην έδρα της Μακάμπι (66-87), κάνοντας το 6/6 στην Euroleague!

Η Ρεάλ άνοιξε... λογαριασμό με τους Κάρολ και Γιουλ κι έφτασε κι ακόμα και στο +30 (48-78, 34'), με την Μακάμπι να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Ο Σέσιονς αγωνίστηκε για πρώτη φορά ever στην Euroleague, και μπορεί να μην νίκησε, αλλά έκανε μια καλή εμφάνιση (11π., 5ρ.). Ο Ο' Μπράιαντ έκανε φιλότιμες προσπάθειες για την Μακάμπι (17π., 7ρ., 3ασ.).

Οι Μαδριλένοι παρέμειναν αήττητοι (6/6), ενώ η ομάδα του Σπάχια έπεσε στο 1-5. Οι ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο ματς από την έναρξή του (11-10, 5'), με την Ρεάλ να παίρνει μικρό προβάδισμα στο δεκάλεπτο (15-18). Το ποσοστό αμφοτέρων στο τρίποντο ήταν άθλιο (14.3%-27.3%), αλλά αυτό άλλαξε για τους Μαδριλένους, που τα έκαναν όλα σχεδόν... τέλεια στην δεύτερη περίοδο. Ο Λάσο έριξε τον Κάρολ στην... μάχη κι εκείνος το πήρε όλο πάνω του! Με δικό του σερί 14-0 και εύστοχα τρίποντα, η Ρεάλ από το 21-27 (14') πήγε στο 21-41 (19'), ενώ είχε περισσότερα ριμπάουντ (15-24), αλλά και ασίστ (3-10), για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-41 (20').

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τελ Αβίβ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Ουίλμπεκιν, αλλά ο Γιουλ πήρε την... σκυτάλη από τον Κάρολ κι άρχισε να εκτελεί την αντίπαλό του (35-59, 25'). Η διαφορά έφτασε και στο +27 (39-66, 29'), για να μειώσει η Μακάμπι σε 44-66 (30'). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν την διαφορά και στο +30 (48-78, 34'), για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 87-66.

Μπάγερν-Νταρουσάφακα 116-70

Η εντυπωσιακή Μπάγερν... σκόρπισε την Νταρουσάφακα (116-70) για την 6η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε το 3-3, έχοντας 69% στα τρίποντα.  Ρεκόρ πόντων σε ένα ματς για τους Βαυαρούς, αφού ξεπέρασαν τους 103 (με Ολυμπιακό το 2013)

Ποιος είδε την Μπάγερν και δεν την φοβήθηκε! Η ομάδα από την Γερμανία ήταν απολαυστική κόντρα στην Νταρουσάφακα,αφού την... διέσυρε με 116-70 γιατην 6η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 3-3, ενώ οι Τούρκοι έπεσαν στο 1-5. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπούκερ με 18 πόντους, ενώ Έβανς είχε 20 για τους Τούρκους. Οι Γερμανοί έκαναν ρεκόρ πόντων σε ματς της Euroleague, αφού είχαν σκοράρει 103 κόντρα στην ήττα από τον Ολυμπιακό με 103-105 το 2013.

H Mπάγερν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καιν προηγήθηκε με 7-2 χάρη στον Ντέντοβιτς. Η απάντηση της Νταρουσάφακα ήταν άμεση, αφού ο Έβανς με τρίποντο έκανε το 9-9 στο 4'. Οι Βαυαροί... πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και ο Μπαρτελ έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (21-13, 9') στην ομάδα του.

Ντάνγκουμπιτς και Κοπόνεν με τρίποντες βόμβες ανέβασαν την διαφορά στο +10 (27-17) στο 11'. Η Μπάγερν κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και με τον Λο έκανε το 42-25 στο 15'. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την γερμανική ομάδα να εκτοξεύει τη διαφορά στους 19(54-35) με τις 2 βολές του Ντέντοβιτς στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν 7/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 3/10.

Το σύνολο του Ράντονιτς έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, με την Νταρουσάφακα να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να πλησιάσει στο σκορ. Ο Λούσιτς ανέβασε το προβάδισμα των Βαυαρών στο +30 (71-41) στο 25', ενώ ο Κοπόνεν σκόραρε για το 84-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το υπόλοιπο του ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Μπάγερν έφτασε στο 3-3, μετά από μια εντυπωσιακή νίκη, η οποία δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.