Κονσέρτο για... δικέφαλα «πολυβόλα»

fgf

Ο ΠΑΟΚ όταν σοβαρεύτηκε, πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Όπαβα και με 16/30 τρίποντα, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη με 69-94

Είδε την αντίπαλό του να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 τρίποντα και 31 πόντους, ενώ το κρεσέντο της έφτασε και μέχρι το 9/9 από τα 6,75μ. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο έδειξε καθαρό μυαλό και  με ένα σούπερ δεύτερο ημίχρονο, απάντησε με το ίδιο νόμισμα στους Τσέχους και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο BCL.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκλεισαν το ματς με 16/30 τρίποντα, παίζοντας απολαυστικά στο β μέρος έχοντας επιμέρους σκορ 47-24. Πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γιάννης Αθηναίου με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα και ο Φίλιπ Γκος με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Η Οπάβα βρήκε από την αρχή ρυθμό και μετά το 6-6, με συνεχόμενα τρίποντα, προηγήθηκε με 18-8, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πόντους μόνο από τον Μορέιρα στην επίθεση. Η είσοδος του Αθηναίου έδωσε λύσεις επιθετικά και έξω από τα 6,75, αλλά οι Τσέχοι συνέχιζαν να βάζουν τα πάντα, για το 31-24 της πρώτης περιόδου, έχοντας 8/8 τρίποντα!

Η Οπάβα έβαλε και το ένατο τρίποντο και στη συνέχεια, «σίγησε». Μετά το 38-25, ο ΠΑΟΚ με Τζόουνς, Μαργαρίτη, Γκάρετ στην πεντάδα, έπαιξε άμυνα και με σερί 0-11 με τρίποντα από Γκος και Μαργαρίτη, μείωσε σε 38-36. Η Οπάβα είχε τις απαντήσεις κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ (43-36). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πάλι, με Γκος, Μαργαρίτη και δημιουργίες του Κόνιαρη, πέρασε μπροστά με 45-47 στην ανάπαυλα.

Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και με τον Μορέιρα να κάνει «πάρτι» στην επίθεση και πήγε μέχρι το +11 (50-61) με τον Χρυσικόπουλο στον αιφνιδιασμό. Οι Τσέχοι αντέδρασαν προσωρινά (56-63), αλλά με την επιστροφή Αθηναίου-Μαργαρίτη και την είσοδο του Ζάρα, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 60-74 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τη μορφή που είχε πάρει το παιχνίδι η τέταρτη περίοδος, εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον ΠΑΟΚ. Τα τρίποντα συνέχισαν να μπαίνουν από Αθηναίου, Ζάρα και Τζόουνς και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ, το οποίο πήγε στο 67-94.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 45-47,60-74, 69-94.