Περίπατος για Μπασκόνια, Μπάρτσα, δύσκολα η Φενέρ!

dq8dexjwoaakjsl

Σε μια βραδιά που ο Αντε Τόμιτς «έγραψε» ιστορία προσπερνώντας τον Μάικ Μπατίστ στον πίνακα με τα περισσότερα εύστοχα δίποντα, η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε το ντέρμπι με την Μακάμπι σε παράσταση για έναν ρόλο (74-58), ενώ την ίδια ώρα η Μπασκόνια είχε εύκολο έργο κόντρα στην Νταρουσάφακα (82-56) και η Φενέρ τα είχε βρει... σκούρα από την Μπάγερν (88-84).

Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 74-58

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μακάμπι με 74-58 στο Palau Blaugrana κι ανέβηκε στο 3-2 στην κατάταξη στο παιχνιδι όπου ο Άντε Τόμιτς έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα δίποντα στην ιστορία της EuroLeague, ξεπερνώντας τον Μάικ Μπατίστ!

O νέος αρχηγός της Μπαρτσελόνα έπειτα από την απόσυρση του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος παρεμπιπτόντως βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της EuroLeague Basketball, Τζόρντι Μπερτομέου πριν από το τζάμπολ, είχε 6/13 δίποντα, έφτασε τα 952 εύστοχα και ξεπέρασε την προηγούμενη καλύτερη επίδοση που ανήκε στον Μπατίστ (949)! Έτσι η ομάδα του Σβέτισλαν Πέσιτς έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στη regular season κι επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία της, ρίχνοντας τη Μακάμπι στο 1-4.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, εκεί όπου ο Ο' Μπράιαντ σκόραρε για το 9-11 στο 6'22". Στη συνεχεία η Μπαρτσελόνα απάντησε με επιμέρους σκορ 9-1 ως το φινάλε της περιόδου (18-12), σουτάροντας με 35.7% στα δίποντα (5/14) και μαζεύοντας 5 επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στην «ομάδα του λαού» που είχε μόλις 1/6 τρίποντα. Ο Πιερ Οριόλα σκόραρε για το 25-19 όμως η Μακάμπι απάντησε με σερί 8-0 για το 25-27 στο 16' με μπροστάρη τον Ο' Μπράιαντ (10π., 4ριμπ.). Παρ' όλα αυτά, οι Καταλανοί ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-33 έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Βίκτορ Κλαβέρ (9π.) και τον Άντε Τόμιτς (8π., 5ριμπ.) να κάνει τη διαφορά στο ζωγραφιστό. Οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, έκαναν επιμέρους σκορ 25-7 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 59-40 στο 30' έπειτα από τα back2back τρίποντα του Κάιλ Κούριτς! Ο Τομά Ερτέλ ανέβασε τη διαφορά στο +23 (67-44, 33'24") κι εν τέλει οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με σκορ 74-58.

Φενέρμπαχτσε-Μπάγερν 88-84

H Φενέρμπαχτσε τα... χρειάστηκε κόντρα στη Μπάγερν, αλλά τελικά νίκησε με 88-84 και έφτασε στο 4-1, με τον Κώστα Σλούκα να μοιράζει 10 ασίστ και να πετυχαίνει 8 πόντους. Στους 19 σταμάτησε ο Ντατόμε.Στο 4-1 έφτασε η Φενέρ στη Euroleague, καθώς νίκησε με 88-84 την Μπάγερν (2-3) σε ένα ματς που οι Βαυαροί ήταν ανταγωνιστικοί για 40 λεπτά και απείλησαν με ήττα το σύνολο του Ομπράντοβιτς.Για τους νικητές ο Ντατόμε μέτρησε 19 πόντους, ενώ ο Σλούκας είχε 8 πόντους και 10 ασίστ.Στον αντίποδα ο Μπούκερ είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.Ο Ντατόμε πήγε στη γραμμή των βολών, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε τη νίκη, έχοντας 1/2 βολές.

Η Φενέρ κατάφερε να προηγηθεί με 13-9 χάρη στο δίποντο του Ντατόμε στο 4', αλλά η Μπάγερν απάντησε άμεσα και πήρε το προβάδισμα με τον Ντέβιν Μπούκερ (13-14). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και να μην αφήνουν τους Τούρκους να ξεφύγουν, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου (28-26).

Ο Βέσελι ανέβασε τη διαφορά στους 5 (38-33) στο 13', αλλά η ομάδα από την Γερμανία σκόραρε με τον Κοπόνεν και έκανε το 45-43. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κάλινιτς να σκοράρει για το 51-48. Τόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς, όσο και εκείνη του Ράντονιτς σούταρε με 5/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η Μπάγερν έβαλε δύσκολα στη Φενέρ, καθώς πέρασε μπροστά με 5 πόντους (56-61) χάρη στον Στέφαν Γιόβιτς. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολύ ώρα στους αντιπάλους τους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και με τους Γκούντουριτς και Μέλι ισοφάρισαν σε 65-65 στο τέλος του τριτου δεκαλέπτου.

Οι Βαυαροί με τον Κοπόνεν έκαναν το 74-76, 5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς, αλλά ο Ντατόμε απάντησε για το 77-76 (4/5 τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή). Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 84-80 στο 38', με τον Βέσελι να καρφώνει εντυπωσιακά για το 86-80. Η Μπάγερν δεν τα παράτησε και ο Τζέντοβιτς μείωσε σε 87-84, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντατόμε με 1/2 βολές κλείδωσε τη δύσκολη νίκη των Τούρκων.

Μπασκόνια - Νταρουσάφακα 82-56

Έξι αγωνιστικά λεπτά ήταν αρκετά για την Μπασκόνια η οποία επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα στη Βιτόρια με 82-56. Ο Σενγκέλια ήταν και πάλι ο ηγέτης των Βάσκων, ενώ η τουρκική ομάδα βυθίστηκε από το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας της αλλά και τα λάθη.

Η έλλειψη ρυθμού στην επίθεση ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων στην επίθεση, αποτυπώθηκε εξάλλου μέσα από τα ποσοστά ευστοχίας τους καθώς η μεν Μπασκόνια σούταρε με 41% και η δε Νταρουσάφακα με 37.5%. Και οι δύο ομάδες είδαν τα βασικά τους όπλα να παθαίνουν αφλογιστία, για τη μεν Μπασκόνια εμφανίστηκε ο Βιλντόζα (9π.), για τη δε Νταρουσάφακα ο Σαβάς (10π.). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-16 καθώς καμία από τις απόπειρες να ξεφύγουν δε στέφθηκε από επιτυχία.

Η διαφορά έγινε στα τελευταία έξι αγωνιστικά λεπτά του πρώτου μέρους. Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με 24-28(14’), από εκείνο το σημείο και μετά υπέπεσε σε αρκετά λάθη και η Μπασκόνια με όπλο την ικανότητά της στο transition game απάντησε με επιμέρους σκορ 14-2 και πήγε στα αποδυτήρια με το πλασματικό, για την εικόνα του πρώτου μέρους, +8 (38-30).

Έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκαν αρκετά για την Μπασκόνια. Ήταν εξάλλου τα πιο αντιπροσωπευτικά του στιλ παιχνιδιού της, με αρκετά καλάθια στο transition game. Η διαφορά εκτοξεύτηκε έως και στο +22 (58-36, 26’). Στο 3ο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα είχε 4/17 σουτ και πέντε λάθη. Η Μπασκόνια είχε 11/17 σουτ και επτά ασίστ και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 64-41.

Η Μπασκόνια έδειξε μηδαμινό… οίκτο καθώς διατήρησε την πολύ πιεστική άμυνα αναγκάζοντας την Νταρουσάφακα σε διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση (73-46, 34’) κι έτσι η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα μέχρι τέλους.