Με το κεφάλι ψηλά ο Ολυμπιακός!

4606208 1

Ο Ολυμπιακός στάθηκε και με το... παραπάνω στο ύψος του στη Μόσχα, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες με 69-65 και να διατηρήσει το αήττητο (5/5) στο ξεκίνημα της φετινής EuroLeague.

O Βασίλης Σπανούλης λίγο έλειψε να γίνει και πάλι ο «δήμιος» της ρωσικής ομάδας σημειώνοντας 8 πόντους στην τελευταία περίοδο με τους οποίους ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το -8 και να φέρει και το ματς στα ίσια (63-63) δύο λεπτά πριν από το τέλος. Όμως έκτοτε έμεινε στο «μηδέν» με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να αστοχεί σε τρίποντο και να ακολουθούν άλλες δύο άστοχες επιθέσεις από Ουίλιαμς Γκος και Τουπάν.

Η ΤΣΣΚΑ και δη ο Κλάιμπερν «καθάρισαν» την υπόθεση της νίκης χάρη στην ευστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα του αγώνα. Μάλιστα ο Κλάιμπερν ήταν και από τους παίκτες-κλειδιά της ΤΣΣΚΑ έχοντας έχοντας 17 πόντους με 7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 20 πόντους, 6/10 τρίποντα και 5 τελικές πάσες.

Από τον Ολυμπιακό που πάλεψε το ματς και κάλλιστα θα μπορούσε να αποδράσει με το «διπλό» της νίκης, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 16 πόντους και 6 ασίστ, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης και οι Πρίντεζης, Ουίλιαμς-Γκος οι οποίοι πρόσθεσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το ματς με μεγάλη αστοχία και αυτό την άφησε μόλις στους δύο πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Έτσι, ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο και προηγήθηκε με 6 (4-10, 5'). Η είσοδος του Σέρχι Ροντρίγκεθ βελτίωσε την εικόνα της ΤΣΣΚΑ, που μείωσε (9-10, 7'), όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας σταθερά το προβάδισμα (13-15).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να αποκτά γρήγορα προβάδισμα εφτά πόντων (15-22, 12'). Η ΤΣΣΚΑ παρέμενε σταθερά άστοχη και οι επιλογές της επέτρεψαν στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγηθεί με εννιά (18-27, 15'). Ο Ροντρίγκεθ απάντησε με δύο σερί τρίποντα και η ΤΣΣΚΑ μείωσε ξανά στους τρεις (27-30, 18'), με τους Ρώσους να πλησιάζουν λίγο αργότερα και στους δύο (31-33). Δύο βολές του Μιλουτίνοφ πάντως έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4 (31-35) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου

O «καυτός» Σέρχιο συνέχισε να σκοράρει με ασταμάτητους ρυθμούς και φτάνοντας στους 20 πόντους (και τα 6 τρίποντα), έφερε... τούμπα το ματς. Η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με τέσσερις (43-39, 24'), με την συνέχεια να είναι ακόμα καλύτερη για τους Ρώσους, που ανέβασαν την διαφορά στους εννιά (50-41, 27'). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ στο +8.

Ο ρυθμός του αγώνα και το μομέντουμ... έδειχναν ΤΣΣΚΑ, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περίοδου. Ο Ουίλιαμς - Γκος έφερε τον Ολυμπιακό στο -4 (57-53, 34') και ο Σπανούλης με δύο μεγάλα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια (61-61), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία τρία λεπτά. Το 63-63 του 38ου λεπτού είχε ως συνέχεια μία φάση όπου η ΤΣΣΚΑ έχασε τρία σουτ και ο Κλάιμπερν είχε τρία επιθετικά ριμπάουντ (64-63), με τον Αμερικανό να φέρνει την ομάδα του στο +3 (66-63). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους Ρώσους να φτάνουν στην πέμπτη τους νίκη (69-65).

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65