Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ ο Ολυμπιακός!

olyaris

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το «Nick Galis Hall» της Θεσσαλονίκης με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με 68-64 για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν ακόμα και με +18 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, είδαν τον Άρη να κάνει την ανατροπή, με τον εντυπωσιακό έξω από τα 6,75μ. Λάκι Τζόουνς, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός που σημείωσε 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, κρατήθηκε από την άμυνα του Άρη στους 24 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 15-2 με επτά πόντους του Σπανούλη και τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου να προσθέτουν από τέσσερις ο καθένας. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο διεύρυνε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +15 (6-21), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +16 (9-25 στο 8:30) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 12-25.

Φλιώνης και Τζόουνς έχτισαν ένα μικρό σερί 5-0 για τον Άρη που μείωσε σε 17-25. Όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τη διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα ως και το φινάλε του πρώτου μέρους που τους βρήκε να προηγούνται με 44-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γουίλιαμς Γκος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +18, κάνοντας το σκορ 28-46. Στο επόμενο τετράλεπτο όμως ο Άρης έτρεξε ένα δικό του επιμέρους σκορ 40-48 με τον Λάκι Τζόουνς να ευστοχεί σε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, ενώ είχε συνολικά πέντε στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου ο Νταλό μείωσε σε 47-56.

Η προσπάθεια για ανατροπή του Άρη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Ο Κάισερ μείωσε σε 53-60 στο 33' ενώ στο 37' ο Χάρις έκανε το 60-65. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Μπελ μείωσε ακόμα περισσότερο (62-66), ενώ ο Φλιώνης «απάντησε» στο καλάθι του Σπανούλη με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία με διαφορά τεσσάρων πόντων (64-68). Στα 1:08 ο Τουπάν πάτησε την πλάγια γραμμή με την κατοχή να περνά στον Άρη, όμως ο Τζόουνς ήταν άστοχος στα 46''. Ο Μάντζαρης για λογαριασμό του Ολυμπιακού και ο Φλιώνης για τον Άρη ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα με το 64-68 να παραμένει και τον Ολυμπιακό να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68