Ήρωας ο Τζέιμς στο Μιλάνο, ξαναπήρε την... ταυτότητα του Ζοτς ο Αταμάν!

tyyt 2

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο ήρωας της Αρμάνι κόντρα στην Χίμκι, την ώρα που η Εφές νικούσε στον «εμφύλιο» με τη Φενέρ και οι Μπάγερν και Ρεάλ επικρατούσαν των Μπασκόνια και Μπουντούτσνοστ εντός έδρας.

Με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 25 πόντους και να ευστοχεί σε 3 κρίσιμες βολές στο τέλος, η Αρμάνι επικράτησε με 81-80 της Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα και ανέβηκε στο 3-1.

H Xίμκι προηγήθηκε με 6-10 χάρη στον Τζένκινς, αλλά η Αρμάνι δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ταρτσέφσκι (14-13 στο 6'). Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ, με τους Ιταλούς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (23-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τους Μάικ Τζέιμς και Αρτούρας Γκουντάιτις.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους(26-32 στο 15') με το τρίποντο του Κρόκερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και ο Τζόρνταν σκόραρε για το 31-38 στο 17'. Ο Σβεντ με 2/2 βολές ήταν ο τελευταίος που μίλησε πριν το ημίχρονο (39-45). Η Αρμάνι είχε 13/17 βολές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Χίμκι 7/18 τρίποντα.

Οι Ιταλοί δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα των Ρώσων και με το τρίποντο του Μπέρτανς ισοφάρισαν σε 49-49. Η Αρμάνι δεν έμεινε εκεί και με τα καλάθια των Μάικ Τζέιμς και Μπέρτανς πήγε στο +5 (62-57 στο 26'). Ο Τσιντσιαρινι σκόραρε για το 64-57 στο 28', με τον Μάικι να ευστοχεί σε δύο βολές για το 66-62 στο 30'.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα χειρίστηκε ψύχραιμα την κατάσταση και με τον Σβεντ πέρασε μπροστά (69-70 στο 35'). Ο Τζέιμς με 5 σερί πόντους έκανε το 74-70 στο 36'. Η Χίμκι δεν τα παράτησε και πέρασε μπροστά με 78-80 με το τρίποντο του Μόνια, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως ο Μόνια έκανε φάουλ στην προσπάθεια για τρεις του Μάικ Τζέιμς και ο γκαρντ της Αρμάνι ευστόχησε και στις 3 βολές, χαρίζοντας τη νίκη στην Αρμάνι. Αστόχησε ο Μόνια στο τέλος, όντας τελικά μοιραίος.

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 89-83

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 89-83 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο και η Εφές ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή, επικρατώντας με 89-83 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην πρώτη ήττα της στην EuroLeague παρά τη συγκλονιστική εμφάνιση του Γιαν Βέσελι.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο Sinan Erdem Dome, εκεί όπου η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (9-20, 6'32") κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 12-26, σουτάροντας με 71.4% στα δίποντα (10/14) αντί 37.5% της Εφές (3/8), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (8-3), μοίρασε 8 ασίστ και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια ο Λάρκιν μείωσε σε 32-41 όμως η Φενέρ έκανε σερί 7-0 και ο Βέσελι ανέβασε τη διαφορά στο +16 (32-48, 18'21")!

Ο Τσέχος φόργουορντ έκανε το 38-52 του ημιχρόνου, έχοντας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος στα 15' που έμεινε στο παρκέ! Από την άλλη πλευρά η Εφές βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (8/13 τρίποντα) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν απόλυτα το ματς.

Έπειτα από τη διακοπή η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Για την ακρίβεια, έκανε επιμέρους σκορ 28-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας 8/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 7 ασίστ σε αυτό το διάστημα, όσες μοίρασε δηλαδή σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο! Μίσιτς και Πλάις κουβάλησαν επιθετικά την Εφές που πήρε κεφάλι στο σκορ με 66-65 στο 30'. Από κει και πέρα, Μπομπουά και Ντάνστον πήραν τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα ενώ ο Μοερμάν έκανε το 85-77 στο 1'36" για το φινάλε! Η Εφές άντεξε στην πίεση κι επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 89-83.

Μπάγερν - Μπασκόνια 77-71

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε ξανά την έδρα της και επικράτησε της Μπασκόνια με 77-71 για τη δεύτερη νίκη της στην φετινή διοργάνωση. Εξαιρετικό ματς από Ουίλιαμς, Λο, Τζέντοβιτς!

Μπορεί στον Παναθηναϊκό να τους «βασανίζει» ακόμα η ήττα στο Μόναχο την περασμένη εβδομάδα ωστόσο η Μπάγερν απέδειξε ότι μόνο... τυχαία δεν ήταν η νίκη της απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας. Μπορεί στην πρεμιέρα να είχε το «τρακ» της... πρωτάρας και να γνώρισε την ήττα από την Εφές, αλλά στη συνέχεια βρήκε τον τρόπο να παίρνει αυτό που θέλει. Απόδειξη το ματς με την Μπασκόνια!

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να νικήσει τους Βάσκους με 77-71 και να κάνει το 2-2 στην φετινή EuroLeague έχοντας τρεις παίκτες σε εξαιρετική βραδιά. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς άρχισε να κάνει... απόσβεση και να επιβεβαιώνει τη φήμη που τον συνοδεύει αφού τελείωσε το ματς έχοντας 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες σε 26 λεπτά συμμετοχής. Ο Μαοντό Λο ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για την διαφορά με 15 πόντους, ενώ ο Νιχάτ Τζέντοβιτς έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο ημίχρονο διατηρώντας την διαφορά στο όριο των 10 πόντων...

Ρεάλ-Μπουντούτσνοστ 89-55

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει ακάθεκτη το αήττητο σερί της καθώς επιβλήθηκε της Μπουντούτσνοστ με 89-55 έχοντας 28 ασίστ αλλά κι έναν εκπληκτικό Ουόλτερ Ταβάρες ο οποίος πέτυχε double double.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η επιλογή της Ρεάλ Μαδρίτης να βρει σκορ μόνο από μακρινή απόσταση αποδείχθηκε ανεπιτυχής καθώς δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (14-13, 8’), παρότι η Μπουντούτσνοστ ήταν απελπιστικά άστοχη έξω από τα 6.75. Όταν οι Πρωταθλητές άλλαξαν λογική, σημαδεύοντας τους ψηλούς της φιλοξενούμενης ομάδας με διαδοχικά πικ εν ρολ, απέκτησαν τελική πάσα και αφού (αρχικά) ξέφυγαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15), μετά από 2:30 αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο πάτησαν σε διαφορά 11 πόντων (28-17).

Από την άλλη πλευρά, μετά την εξαιρετική παρουσία του Γκόρντιτς στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπουντούτσνοστ πήρε λύσεις από τον Όμιτς στο δεύτερο και μείωσε σε 32-25. Εκεί έκανε τη διαφορά ο Ρούντι Φερνάντεθ καθώς με 2/2 τρίποντα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (43-31). Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν απαντήσεις αλλά με 0/9 τρίποντα ήταν αδύνατο να τις δώσουν.

Ένα 10-0 σερί της Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου έβαλε τέλος στη φιλότιμη προσπάθεια της Μπουντούτσνοστ καθώς έστειλε τη διαφορά στο +23 (54-31). Όπως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έτσι και τώρα, η Ρεάλ βασίστηκε στην επιθετική πολυφωνία της, βελτιώνοντας προς στιγμήν τα ποσοστά ευστοχία της στο μακρινό σουτ και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 65-44.

Η Ρεάλ συνέχισε να βρίσκει λύσεις, η Μπουντούτσνοστ διατηρήθηκε απελπιστικά άστοχη και η διαφορά πάτησε στους 31 πόντους (77-46) λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην τελευταία περίοδο.