Ανάσανε και προχωράει!

4597438 1

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα από την Αρμάνι, κυριάρχησε στο ΣΕΦ και επικράτησε της Μακάμπι με 88-80. Στο 3-1 οι «ερυθρόλευκοι» με οδηγούς τους Σπανούλη, Τουπάν και κορυφαίους τους Πρίντεζη, Ουίλιαμς - Γκος.

Η Μακάμπι είχε μόνο τον Κέιν στην επίθεση, ο Ολυμπιακός παρουσίασε πολυφωνία (5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και έτσι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα πριν τα δύο εκτός έδρας παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τον Παναθηναϊκό. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους και 5 ασίστ, τον ακολούθησε ο Τουπάν με 15 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ ο Γκος είχε 14, ο Πρίντεζης 13 και ο ΛεΝτέι 13.

Με τους ΝτιΜπαρτολομέο και Ο' Μπράιαντ να πρωταγωνιστούν, η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με τέσσερις (7-11) στο 3ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις από την άμυνα, κάτι που είχε αποτέλεσμα να προηγηθούν ακόμα και με εφτά πόντους (11-18, 7'). Ο Ουίλιαμς - Γκος πήρε... μπροστά, αλλά η ομάδα του Νέβεν Σπάχια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Ο Βεζένκοφ και ο Τίμα έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (26-24, 12') και στη συνέχεια ανέβασαν την διαφορά στους πέντε (29-24, 14'), όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν. Η Μακάμπι ισορρόπησε και ισοφάρισε (32-32, 16'), όμως οι... παλιοσειρές Σπανούλης και Πρίντεζης ανέλαβαν δράση και πρωταγωνιστήσαν σε ένα αναπάντητο 9-0 (41-32, 17'). Οι Ισραηλινοί απάντησαν (41-37, 19'), αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά ασφαλείας (45-37).

Ο Ολυμπιακός «έχτισε» διψήφια διαφορά (54-39) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό και σκορ. Ένα γρήγορο 6-0 των φιλοξενούμενων έφερε την Μακάμπι στο -9 (54-45, 25'), όμως οι γηπεδούχοι παρέμειναν σταθερά μπροστά. Ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 11 (59-48, 25'), με τους πρωταθλητές Ισραήλ να μην... αφήνουν το ματς και να μειώνουν στους έξι (61-55, 28'), σε ένα σημείο όπου η άμυνα του Ολυμπιακού παρουσίασε χαλάρωση. Οι Πειραιώτες πάντως έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (68-57).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και το πόδι ήταν στο... γκάζι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 15 πόντους στο 33ο λεπτό (75-60) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, καθώς η Μακάμπι φάνηκε πνευματικά αλλά και σωματικά κουρασμένη. Παρά την χαλάρωση των γηπεδούχων, η ομάδα του Νέβεν Σπάχια δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Ολυμπιακός έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη.