Ο Ήφαιστος πλήρωσε τα... σπασμένα της Αρμάνι

2002555 1

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα με την ομάδα της Λήμνου επικρατώντας με σκορ 83-46 στο ΣΕΦ τρεις μέρες μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ευρωλίγκα.

Τα... σπασμένα από την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο, τα «πλήρωσε» ο Ήφαιστος Λήμνου! Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός από το ξεκίνημα του αγώνα, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ!

Κορυφαίος σε απόδοση ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους και μπόλικη δουλειά στην άμυνα, θετικός και πάλι ο Μιλουτίνοφ με 11, με τον Γκος να προσθέτει άλλους 10. Για τους ηττημένους, ο Σμιθ είχε 11 πόντους ενώ άλλους 10 έβαλε ο Γκότσερ.

Στο ΣΕΦ είχαμε double score (44-22), οι παίκτες του Μπλατ συνδυαζόντουσαν ιδανικά και οι Παπανικολάου και Τουπάν (ασίστ Μιλουτίνοφ και Γκος) με λέι απ έδωσαν αέρα 26 πόντων (48-22) στην ομάδα τους με 6:34 για το δεκάλεπτο.

Ο Χαριτόπουλος έσπασε το… ρόδι μετά από 10 αναπάντητους πόντους των γηπεδούχων και με τρίποντο διαμόρφωσε το 50-25, ο Ηφαιστος «χτύπησε» στη ρακέτα και μείωσε σε 50-30. Τον ειρμό των φιλοξενούμενων έκοψε ο Παπανικολάου με τρίποντο (53-30) και ο Μπόγρης με ένα ακόμα δίποντο έγραψε το 57-32. Ο Έλληνας σέντερ των Ερυθρόλευκων σκόραρε και πάλι για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο στο 61-36.

Οι αρχηγοί μίλησαν στη συνέχεια για τον Ολυμπιακό. Πρίντεζης (2π.) και Σπανούλης (4 π.) πέτυχαν το 67-36, με τον ΛεΝτέι ως «τεσσάρι» πια να προχωράει για το +31 των Πειραιωτών. Οι Ερυθρόλευκοι δεν έριξαν ρυθμούς, ο Τίμα έκανε το 72-41 και ο νεοεισελθόντας Τολιόπουλος το 75-43.

Ένα ακόμα 4-0 σερί απέφερε το 79-43, με τις τελευταίες πινελιές να μπαίνουν στο ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό να παίρνει την 3η σερί του νίκη στην Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46