«Απέδρασε» από τη Νέα Σμύρνη η Κύμη!

1991435 1

Η Κύμη βρήκε λύσεις και με πρωταγωνιστές τους Ουάσινγκτον, Ουμπίλα, Κάμφορ έφυγε με το «διπλό» από την Πλατεία κερδίζοντας τον Πανιώνιο με 93-89!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (11-11, 5'). Σίνγκλερ και Χάρις έδωσαν λύσεις στον Πανιώνιο και η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε προβάδισμα (20-16, 8'). Η Κύμη έμεινε κοντά στο σκορ και με καλάθι του Τουντζιαράκη μείωσε σε 22-20, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κατάφεραν να πάρουν τα ηνία, με Ουμπίλα και Χόρτον μπροστάρηδες (25-31, 14'). Ο Πανιώνιος δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και χάρη σε Μπέρι και Μπράουν μείωσε (32-33, 16'). Το ντέρμπι παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την Κύμη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (43-44).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν... τούμπα το ματς. Τέιλορ και Μπέρι ανέλαβαν δράση και ο Πανιώνιος «έχτισε» διαφορά (57-50, 24'). Η απάντηση της Κύμης ήταν άμεση. Ένα επί μέρους 9-0 από Σαγκς και Ουάσινγκτον ανέτρεψε την κατάσταση (57-59, 27').

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η Κύμη είχε τον έλεγχο με Κάμφος και Τουντζιαράκη (65-71, 33'). Ο Ουμπίλα φώναξε παρών και ανέβασε τη διαφορά για την Κύμη (70-77, 34'). Ο Πανιώνιος δεν παραδόθηκε και με τους Δίπλαρο και Μπέρι να σκοράρουν μείωσε σε απόσταση... βολής (80-81, 37'). Ο Σαγκς σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα έφερε στο +5 την Κύμη (83-88, 40'' για το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, με την Κύμη να έχει την ψυχραιμία και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 15 (1), Μπέρι 19, Τέιλορ 12, Χάρις 8 (2), Σίνγκλερ 16 (2), Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος, Μπράουν 8 (2), Ρουμελιώτης, Χουγκάζ 1, Τζονς 6

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 12 (2), Χόρτον 9, Σαγκς 8, Καμπόρ 11 (1), Ουάσινγκτον 23 (4), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 9, Γερομίχαλος, Ουμπίλα 15 (3)