Ήταν... Κολοσσός και τώρα περιμένει τον Ολυμπιακό!

1111

Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, για το Κύπελλο Ελλάδος, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Λαυρίου με 80-72 και πέρασε στην επόμενη φάση, όπου θα βρει τον Ολυμπιακό, που είναι το φαβορί στο παιχνίδι με τον Χολαργό (04/10, 18:00).

Ιδανικά άρχισε τις υποχρεώσεις του τη νέα σεζόν ο Κολοσσός, ο οποίος υπερασπίστηκε την έδρα του κι επικράτησε του Λαυρίου με 80-72, για το πρώτο ματς της β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Ροδίτες έφτασαν στη νίκη μετά από δύο ανατροπές και στην τελευταία περίοδο, παρόλο που οι αντίπαλοι πίεζαν, εκείνοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, για να πανηγυρίσουν στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι, που ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (37-25), θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Χολαργός (04/10, 18:00).

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά για τις δύο ομάδες (9-9), αλλά το Λαύριο κατάφερε να πάρει μια διαφορά (11-16) με τον Μέλσον, διατηρώντας το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (14-18, 10'). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αύξησε την διαφορά με τους Χαραλαμπόπουλο και Νίξον (20-27) κι εκεί ο Κολοσσός άρχισε την αντεπίθεση. Με τους ΜαυροειδήΠαπαδάκηΜπράουνινγκΝτιγκς και Άσκα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έκανε μικρό σερί (26-27), για να περάσει μπροστά στο ημίχρονο (35-32, 20').

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο ανέκτησε τα «ηνία» του ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ (41-50) με τις βοήθειες των Κακλαμανάκη και Μέλσον. Παρόλα αυτά, οι Ροδίτες με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά (από 44-52, σε 54-52), για να κάνει ο Μπράουνινγκ το 57-54 (30').

Ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-60), αλλά το Λαύριο δεν εγκατέλειψε εύκολα (68-68). Οι γηπεδούχοι με καλάθι του Μαυροειδή και τρίποντα των Παπαδάκη - Μπράουνινγκ πήγαν στο +8 (76-68), με τον τελευταίο να επισφραγίζει το τελικό 80-72 με βολές (40').