Με ανατροπή και τριάδα «φωτιά» ο Ολυμπιακός

11 293

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους, αλλά στην παράταση επικράτησε της Ούνικς με 91-89 χάρη σε καλάθι του Σάσα Βεζένκοβ (7π., 10ρ.). Τρομεροί πρίντεζης (28π., 6ρ.), Ουίλιαμς Γκος (22π.) και ΛεΝτέι (17π.)..

Με αυτό το παιχνίδι, στο οποίο δεν αγωνίστηκαν οι Σπανούλης, Παπανικολάου και Αγραβάνης, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ολοκλήρωσε τα φιλικά της και έχει μπροστά της δύο ματς με τον Χολαργό στο ΣΕΦ για Κύπελλο και πρωτάθλημα. Ανησυχία για τον Αξέλ Τουπάν που αποχώρησε με πρόβλημα στο ισχίο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής σημείο αναφοράς τον «Πριντ» που σκόραρε και δημιουργούσε για το 9-13 στο 5'. Η Ούνικς ανέβασε όμως την ένταση στην άμυνά της και εκμεταλλεύτηκε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού με τον Εντούρ. Έτσι, οι Ρώσοι είχαν προβάδισμα ενός πόντου (19-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Πρίντεζη να παραμένει ασταμάτητος (15π. στο ημίχρονο), οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά με 23-25, αλλά γεγονός είναι πως δεν πατούσαν τόσο καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χένρι έδειξε πόσο δυνατά τελειώματα έχει και διαμόρφωσε +5 (32-27) για την Ούνικς που πήρε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε με καλάθι του Τίμα σε 35-33, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με -6 (39-33).

Ο Πιέρια Χένρι λες κι ήθελε να πείσει τον Ντέιβιντ Μπλατ πως έκανε λάθος που δεν τον περίμενε το καλοκαίρι. Ο Αμερικανός της Ούνικς ήταν παντού σε άμυνα κι επίθεση με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να βρεθούν στο +15 (37-52, 24').

Η ταυτόχρονη παρουσία Μάντζαρη και Ουίλιαμς Γκος (στο «2»), άλλαξε άμεσα την εικόνα της αναμέτρησης. Η άμυνα έγινε πιο πιεστική, οι Ρώσοι δυσκολεύτηκαν να βρουν καλάθι και στην άλλη πλευρά με τρίποντα από Βεζένκοβ και Μάντζαρη το σκορ έγινε 49-54 (28'). Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με τους Πρίντεζη και ΛεΝτέι να μπαίνουν στην εξίσωση του σκορ, ισοφάρισαν σε 72-72 (39').

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ουίλιαμς Γκος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικό του σουτ έστειλε το ματς στην παράταση (82-82).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Πρίντεζης με τον Βεζένκοβ φάνηκε να δίνουν αυτό που χρειαζόταν η ομάδα τους, αλλά ο Σμιθ με καλάθι και φάουλ (λάθος του Τολιόπουλου) ισοφάρισε στους 89 πόντους. Με 21'' για τη λήξη ο Στρέλνιεκς, αστόχησε σε σουτ τριών πόντων όμως ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν εκεί να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να με καλάθι να δώσει τη νίκη στους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, 89-91 (α' παρ.)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (2), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4, Μιλουτίνοφ 1, Στρέλνιεκς 6 (1), Βεζένκοφ 7 (1 τρ., 10 ριμπ.), Πρίντεζης 28 (1), Μάντζαρης 6 (1), ΛεΝτέι 17

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (2), Λόκετ 2, Εντούρ 2, ΜακΚόλουμ 7, Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11, Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22, Καϊμακόγλου