Όαση για την Εθνική, οι "μικρές" Παυλοπούλου, Φασούλα

ellas kanadas paulopoulou

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ γυναικώνπου γίνεταο στην Τενερίφη και αυτό οφείλεται κυρίως στην καθολική ανωτερότητα του Καναδά, που μετέτρεψε τον αγώνα σε εύκολη υπόθεση (81-50).

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε από το α΄ ημίχρονο, όταν ο Καναδάς πήρε μία μη αναστρέψιμη διαφορά, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς. Στο διάστημα αυτό το πρόβλημα της ελληνικής ομάδας εστιαζόταν καθαρά στο επιθετικό κομμάτι, είχε νεκρά διαστήματα και η έμπειρή Εβίνα Μάλτση είχε πετύχει τους 12 από τους 15 πρώτους πόντους της «γαλανόλευκης».

Η είσοδος της 22χρονης Πηνελόπης Παυλοπούλου, έδωσε λύσεις στην επίθεση και η «μικρή» του Ολυμπιακού στο ντεμπούτο της στην Εθνική ομάδα ήταν ευχάριστη έκπληξη μαζί με την 21χρονη Μαριέλλα Φασούλα.

Τα δύο δεκάλεπτα του β΄ ημιχρόνου ήταν «κλειστά» (13-15, 12-15), με την ελληνική ομάδα να εκμεταλλευθεί αυτό τον αγώνα, όπως και τον αυριανό με τη Γαλλία (7.30 μ.μ.), για την επίτευξη του στόχου της που δεν είναι άλλος από νίκη επί της Κορέας την Τρίτη στον τελευταίο αγώνα του ομίλου.

Ο Καναδάς κυριάρχησε στα ριμπάουντ (51 έναντι 27), είχε και διπλάσιες ασίστ (12 έναντι 6). Η Ελλάδα είχε συνολικά 18/57 (32%) με 13/33 δίποντα και 5/24 τρίποντα, υπέπεσε σε 16 λάθη (11 στο β΄ μέρος, με 2 ασίστ συνολικά στο διάστημα αυτό).

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 25-51, 38-66, 50-81

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Λύμουρα, Παυλοπούλου 8 (2), Κοσμά 2, Χριστινάκη 6, Φασούλα 10, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 14 (2), Νικολοπούλου, Σπανού 5, Καλτσίδου 5 (1),

ΚΑΝΑΔΑΣ (Θωμαϊδη): Κάρλετον, Ράινκοκ-Εκούνουε 11, Σκοτ 3 (1), Κόλεϊ 1, Χάμπλιν 4, Λαγκλόις 7 (1), Νερς 12, Γκοσέ 16 (3), Αγίμ 4, Φιλντς 13 (3), Ατσούα 8, Πλούφε 2.

. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Γαλλία πέρασε άνετα το εμπόδιο της Κορέας (89-58).

Στον τέταρτο όμιλο, οι ΗΠΑ επικράτησαν της Σενεγάλης με 87-67 και εύσημο για την ομάδα της Αφρικής ήταν η ανταγωνιστικότητά της στο πρώτο δεκάλεπτο και το προβάδισμά της (19-18) στην έναρξη του δευτέρου. Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου η Κίνα νίκησε τη Λετονία με 64-61.

Στον β΄ όμιλο: η Αυστραλία είχε εύκολο έργο απέναντι στη Νιγηρία (86-68), όπως και η Τουρκία, κόντρα στην Αργεντινή (63-37).