Σαρωτικός ο Άρης στην Τιφλίδα!

674654

Ποιο ευρωπαϊκό ματς; Πραγματικό... περίπατο έκανε ο Άρης στην Τιφλίδα, κερδίζοντας την Ντινάμο Τιφλίδας στο πρώτο ματς των προκριματικών του BCL με 90-64! Καλύτεροι οι Μποχωρίδης και Νταλό!

Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο στηριζόμενος πάνω στην άμυνα με παγίδες και στην ανώτερη ποιότητά του ως σύνολο. Επιθετικά, προσπάθησε αρχικά να περάσει την μπάλα στον Γκάρι ΜακΓκι ο οποίος ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι και από νωρίς (1-9, 3’), φρόντισε να επιβάλλει τους κανόνες του. Στο τέλος της περιόδου, προηγήθηκε με 15-24, θα μπορούσε μάλιστα να είχε εδραιώσει μεγαλύτερη διαφορά αλλά ήταν άστοχος στο μακρινό σουτ (1/8).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και χάρη στους Μποχωρίδη, Νταλό, ο Άρης προηγήθηκε με 18-34 και με 19-36 στο 14ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» διατήρησαν την διαφορά άνω των 10 πόντων, παρά την χαλάρωση που έδειξαν στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου (35-47), έχοντας 20/12 δίποντα (83.3%) και 7/9 βολές (77.7%) ενώ ενδεικτικό της άμυνας του Άρη και τα έξι κλεψίματα.

Ο Άρης απλοποίησε ακόμη περισσότερο τα πράγματα στην τελευταία περίοδο πατώντας πάνω στην καλή αμυντική αντίδρασή του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι έπειτα από έξι αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με επιμέρους σκορ 15-3 προηγήθηκε με διαφορά 31 πόντων (51-82).

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-47, 48-67, 64-90

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ντόουελ 9 (1), Μπούμπαλο 7, Μποκολισβίλι 3, Ρεβασβίλι, Σόουπσαϊρ 9 (3), Γκρτζελιντζε 5, Μερζιασβίλι, Τσοτσούα 7 (1), Μπερισβίλι 9 (1), Μακ 9 (1), Γκόουι 4.

ΑΡΗΣ: Κάιζερ 6, Φλιώνης 3 (1), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου 7 (2), Τζόουνς 11 (1), Βεργίνης 2, Μποχωρίδης 18 (3), Μπελ 10 (2), Νταλό 12 (2), ΜακΓκι 9, Χάρις 8 (2).